Dny NATO v Ostravě

Dny NATO navštívilo rekordních 155 000 lidí

Na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky v sobotu na letiště do Mošnova u Ostravy dorazilo 155 000 lidí. Jde o dosavadní návštěvnický rekord prvního dne, řekl za pořadatele Jaromír Krišica. Loni v sobotu bylo návštěvníků 140 000. Akce bude v neděli pokračovat.

Diváky lákalo osm hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi, ale taky statické ukázky na ploše letiště. Mezi nimi nejvíce pozornosti budil strategický bombardér B-52 Stratofortress, který se do Mošnova vrátil po třech letech.

Ráno a dopoledne se v okolí letiště tvořily několikakilometrové kolony. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl, že situace kulminovala okolo 10:00, kdy se v kolonách čekalo i dvě hodiny. Ve směru od Ostravy na silnici I/58 měřila kolona přes šest kilometrů, a ve směru od Studénky dokonce více než osm kilometrů a začínala už na dálnici. Pak se dopravní situace postupně uvolnila.

Dvoudenní Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich účastní vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky 16 zemí.

Předseda sdružení Jagello 2000, jež je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík řekl, že sobotní program ovlivnila věc, jaká se ještě pořadatelům Dne NATO nestala. „Byla na chvilku uzavřena dráha, protože se na ni objevily výtluky, prostě technická závada. Podařilo se to odstranit, takže jsme pouze museli změnit pořadí některých ukázek, což se u tak velké akce někdy stane," řekl Pavlačík.

Podle předsedy vojenského výboru NATO generála Petra Pavla se díky podobným akcím lidi dozví, jaké úkoly NATO a jeho jednotlivé armády plní. „Je to také příležitost ukázat, v jaké soudržnosti dokážou armády spolupracovat," řekl.

Kromě řady států aliance mají v Mošnově zastoupení i další partnerské státy, jako je například Jordánsko, se kterým udržuje NATO velice dobré vztahy. Na letišti předvedla ve spolupráci s českou armádou jordánská elitní ženská jednotka akční ukázku osvobození rukojmích.

Armáda ČR má v Mošnově asi 900 vojáků a asi 300 kusů pozemní techniky. Vzdušné síly kolem 20 letadel. 

Video Události
video

Dny NATO v Mošnově