Domluveno a podepsáno – České Budějovice mají novou koalici

Téměř po čtvrt roce provizorní vlády na českobudějovické radnici se politikům podařilo uzavřít novou koalici. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít jen křehkou většinu jednoho hlasu. Primátorem by se měl znovu stát Jiří Svoboda (ANO) a jeho statutárním náměstkem Petr Podhola (ČSSD), který pád předchozího vedení města v červnu inicioval.

Jiří Svoboda
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Původní koalici tvořily ANO, Hnutí občané pro Budějovice (HOPB), TOP 09 a KDU-ČSL. Rozpadla se 29. června poté, co ČSSD iniciovala odvolání primátora Svobody a jeho tří náměstků. Teď podepsali představitelé ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS novou koaliční dohodu. Vedení města musí ještě potvrdit zastupitelé v pondělí 21. září.

„Není to sňatek z lásky, ale je to sňatek z rozumu,“ uvedl toto úterý, kdy se politici na koalici předběžně domluvili, Petr Podhola (ČSSD), budoucí náměstek primátora.

V opozici vedle KSČM skončilo Hnutí občané pro Budějovice, dále TOP 09 a Nezávislí, jejichž klub tvoří pět stranických odpadlíků. Ti se podíleli na červnovém rozpadu koalice. Jsou mezi nimi zastupitelé zvolení za ANO, TOP 09 a ČSSD.

V radě budou ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS

Kromě primátora v jedenáctičlenné radě města obsadí ANO další čtyři místa, ČSSD bude mít čtyři radní, lidovci a občanští demokraté pak po jednom zástupci.

Namísto původních sedmi uvolněných náměstků teď budou čtyři plus uvolněná členka rady. Petr Holický (ANO), který vedl provizorní radu, zůstává na pozici náměstka pro investice, František Konečný (ANO) má v gesci dopravu a územní rozvoj, Jaromíru Talířovi (KDU-ČSL) zůstává resort kultury.

Podpis koaliční smlouvy - F. Konečný, L. Kozlová, J. Svoboda a J. Talíř
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Pancer

Kromě primátora a dvou náměstků zůstává za ANO v radě Lucie Kozlová, která bude na plný úvazek pokračovat ve správě financí. Dalším zástupcem ANO bude poslanec Roman Kubíček.

Za ČSSD vedle Podholy, který získal na starost školství, životní prostředí, územní plánování i správu veřejných statků, zasednou v radě Miroslav Joch, Josef Průcha a Jaroslav Mach. Zástupcem ODS v radě bude Michal Šebek.

Teplárnu, která odstartovala krizi předchozí koalice, bude mít v gesci primátor

Koaliční partneři se podle Svobody shodli na programových prioritách. Aby se koalice dokázala shodnout i na sporných tématech, ustanovila koaliční radu, ve které mají strany po třech zástupcích. „Hlavním smyslem je, aby prošla pro koalici strategická a politicky důležitá rozhodnutí,“ řekl Svoboda.

Noví partneři se podle něj shodli i na počtech zastoupení jednotlivých stran v orgánech společností, které město vlastní nebo v nich má majetkovou účast. Zasednou v nich uvolnění funkcionáři. Teplárnu, kde krize staré koalice odstartovala, bude mít v gesci primátor.

„Politika není osobní život, já to vnímám pragmaticky, prostě situace se tak vyvinula, není to v osobní rovině. Věřím, že to bude fungovat,“ odpověděl Svoboda na otázku, jak se mu bude spolupracovat se statutárním náměstkem Petrem Podholou, který ho v červnu odvolal z funkce.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo loni v říjnu hnutí ANO, v 45členném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu Hnutí občané pro Budějovice osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.