Přílet amerického bombardéru ohlásil Dny NATO

Dny NATO, které budou o víkendu na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově, ohlásil přílet amerického bombardéru B-52 a desítek dalších letadel, vrtulníků a vojenské techniky z Česka, Švédska, Slovenska a mnoha dalších zemí. Se svou elitní ženskou jednotkou cvičenou na protiteroristické akce se poprvé v Mošnově představí Jordánsko, které není členem aliance.

 Významnou událostí patnáctého ročníku Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky je přítomnost Jordánska. „Nápad, že by se Jordánsko mohlo na přehlídce prezentovat, vznikl na našem velvyslanectví v Ammánu, které plní roli kontaktní ambasády NATO, což znamená, že celá aliance komunikuje s Jordánkem přes nás,“ vysvětloval předseda organizátorského sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Jednotka vznikla po útoku organizovaném ženou

Jordánsko reprezentuje osm členek speciální ženské jednotky. Předvedou výsadek z vrtulníku a osvobození rukojmích, jistit je bude česká jednotka z Prostějova. Ředitelka útvaru pro záležitosti žen v jordánské armádě Nawal al-Nsour uvedla, že jednotka vznikla roku 2006 po útocích na turistická centra v Ammánu.

Video Studio ČT24
video

Speciál ČT24: Přípravy na Dny NATO

„Impulsem k založení speciální jednotky byl fakt, že organizátorem těchto teroristických útoků byla žena. Hlavním úkolem je boj proti terorismu v turistických centrech a také různé preventivní akce," uvedla generálka. Dodala, že ženy jsou v jordánské armádě od padesátých let a jejich počet se zvyšuje. Nyní má 120 členek a právě probíhá nábor dalších zájemkyň. „Mají touhu měřit se s muži," řekla generálka.

Zbyněk Pavlačík zdůraznil, že cílem přehlídky je zprostředkovat kontakt mezi veřejností a představiteli armádních a dalších bezpečnostních složek. „Mám radost, že se nám daří vytvářet komplexní program, ke kterému nepatří jen atraktivní letecké ukázky, ale i ty pozemní, a to včetně policejních a záchranářských týmů, které jsou v dnešní době stále důležitější,“ řekl.

Video Přistání bombardéru B 52
video

2015: Dny NATO v Mošnově ohlásil přílet bombardéru B-52

Zdroj: ČTO

Letošním partnerským státem je Švédsko, které již dopravilo svým obřím armádním letounem do Mošnova také těžkou pozemní techniku. „Je to poprvé, co k nám přijede těžká technika z tak vzdálené země,“ uvedl Pavlačík. Podrobný program přehlídky, na kterou je vstup zdarma, najdete ZDE.