80 procent heren v Praze nesplňuje podmínky pro provoz

Podmínky pro provoz nesplňuje 80 procent z 586 heren a kasin na území Prahy. Podle předběžných výsledků inventarizace heren a kasin, kterou provádí Hospodářská komora hlavního města Prahy, byly u třetiny (35 procent) provozoven nalezeny zásadní nedostatky.

„Podmínky nesplňuje osmdesát procent provozoven. Zahrnuty jsou i ty, které neprošly jen v drobnostech. Nemají uvedený správný název nebo nemají na dveřích vylepen název provozovatele. Třetina všech heren však má tak zásadní nedostatky, že jsou v příkrém rozporu s možností nabízet své služby,“ přiblížil člen představenstva HKP Stanislav Brunclík, kterého překvapilo, co všechno může být v provozu.

HKP zahájila inventarizaci zhruba před dvěma měsíci po podnětu některých svých členů. Terénní pracovníci komory obchází všechny herny zapsané na seznamu ministerstva financí, už provedli 1172 kontrol.

Do každé herny a kasina jdou dvakrát – jednou přes den a podruhé v noci. Zjišťují, zda splňují zákonné podmínky provozu, vyhlášky a kodexy, které si stanovily některé městské části. Kromě toho zaznamenávají subjektivní hodnocení celkového vzhledu a provozovny též fotí. Pro výsledný materiál zatím připravili 3516 fotografií. 

Hospodářská komora chce projektem ukázat, že nulová tolerance heren a kasin není správnou cestou. Zdůrazňuje proto hlavně situaci v Praze 6, kde radnice už nulovou toleranci vyhlásila. „Z 21 adres bylo zrušeno deset. Dalších osm nesplňuje pravidla pro provoz, dá se v podstatě říct, že jde o černé herny,“ řekl Brunclík.

Výsledný materiál s kompletním přehledem provozoven na území Prahy s výčtem zjištěných černých heren chce komora zveřejnit v říjnu.