Hyperbarická komora má 50 let. První byla v Ostravě kvůli horníkům

Přesně před padesáti lety byla v Ostravě zprovozněna hyperbarická komora. Byla první v tehdejším Československu a třetí v Evropě. Impuls přišel od těžební firmy OKD kvůli rostoucímu počtu otrav horníků oxidem uhelnatým. V současné době je těchto zařízení, ve kterých pacienti dýchají za zvýšeného atmosférického tlaku stoprocentní kyslík, třináct. Ostravské je ale stále jediné na Moravě.

Hyperbarická komora v Ostravě (záběr z provozní kamery)
Zdroj: Městská nemocnice Ostrava

Zatímco normálně dýcháme vzduch, který obsahuje 21 procent kyslíku a 78 procent dusíku, při této léčebně metodě pacienti inhalují stoprocentní kyslík. Tlak v komoře je až trojnásobně vyšší než atmosférický tlak. Tímto způsobem dochází k zvýšenému okysličení krve. „Až čtyřnásobně se přitom prodlužuje difuzní dráha kyslíku k buňkám,“ vysvětloval primář Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava Michal Hájek.

Stoprocentní kyslík a trojnásobný tlak

Kyslíková terapie, která se rozvíjí od poloviny šedesátých let minulého století, prospívá u řady chorob. V hyperbarické komoře se léčí pacienti s otravou oxidem uhelnatým, s těžkými infekcemi, lidé po vážných úrazech nebo onkologičtí pacienti. „Indikací, u kterých se léčba v současné době využívá, je asi dvacet. Patří k nim například dekompresní poranění u potápěčských nehod, vzduchová embolie do mozku, poruchy sluchu a další," uvedl primář.

Video Studio 6 - 50 let hyperbarické komory
video

50 let ostravské hyperbarické komory

Padesátitunová hyperbarická komora pojme až deset sedících pacientů, kteří dýchají kyslík ze speciálních dýchacích automatů s těsnící maskou. Pacienti na lůžku dostávají kyslík pomocí plicního ventilátoru. Jeden léčebný cyklus trvá asi dvě hodiny, lékaři jich doporučují deset až dvanáct.  Metoda dokáže pomoci i lidem v kritickém stavu, jejichž stav vypadá beznadějně.

„Nedávno jsme léčili mladou ženu, která prodělala plánovaný chirurgický výkon. Několik hodin po operaci však upadla do bezvědomí a došlo k neurologickému deficitu. Následující den jsme ji léčili hyperbarickým kyslíkem a asi po pěti dnech šla domů po svých,“ popisoval lékař jeden z vážných případů.

Spádová oblast komory – 4,5 milionu lidí

Hlavně v topné sezoně kyslík pomáhá lidem přiotráveným oxidem uhelnatým. Léčba je účinná i při poruchách sluchu. Na terapii dojíždí například Blanka Matušková z Valašského Meziříčí, která ohluchla po pásovém oparu. Po jedenácti sezeních v komoře se jí sluch zlepšil asi o patnáct procent. „Jsem nadšená. Opravdu to pomohlo,“ řekla žena.

Za padesát let prošlo ostravskou hyperbarickou komorou asi osmnáct tisíc pacientů, více než čtyři sta ročně. Vzhledem k tomu, že je jediná na Moravě, má spádovou oblast čtyři a půl milionu lidí. Pro akutní případy je v provozu nepřetržitě. Otevřena byla v září 1965 na popud vedení OKD kvůli rostoucímu počtu otrav horníků oxidem uhelnatým v dolech. „Prvotním impulsem byla velká nehoda na dole Eduard Urx v Petřkovicích roku 1963, při které zahynulo devět horníků,“ uvedl Hájek. 

Video Události v regionech (Ostrava) - Hyperbarická komora v Ostravě má 50 let
video

Reportáž: Hyperbarická komora v Ostravě má 50 let