Útoky kyselinou máselnou vyhánějí hosty z ostravských barů

Policie vyšetřuje sérii neobvyklých útoků v restauracích a barech v centru Ostravy a ve Stodolní ulici. Naposledy minulý týden někdo rozlil pravděpodobně kyselinu máselnou v luxusní restauraci. Silný zápach připomínající zkažené máslo, který se nedá jednoduše odvětrat, ihned vyhnal všechny hosty. Majitelé postižených podniků si myslí, že jde o konkurenční boj.

Žádný přípravek na odstranění zápachu kyseliny máselné podle odborníků neexistuje. Zasažené plochy je nutné často oplachovat vodou nebo ethanolem, ani tímto způsobem se zápach definitivně neodstraní. Majitelé podniků odhadují škody na desítky tisíc korun. A to je vede k přesvědčení, že nejde o žert, ale o cílenou snahu škodit.

Provozovatelé luxusní mexické restaurace v Zámecké ulici odhadují škody na asi padesát tisíc korun. Zapáchající tekutinu někdo nepozorovaně rozlil u vstupu do podniku. „Stalo se to v době, kdy míváme nejvíce hostů. Zápach se rychle rozšířil do horního patra restaurace,“ líčil vedoucí směny Patrik Žák. Uvedl, že zápach nešlo ničím odstranit, a tak bylo nutné část potřísněné podlahy, do které kyselina nasákla, odsekat. 

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Policie šetří útoky na bary a restaurace v Ostravě

Podobné incidenty se staly v uplynulých měsících ve třech dalších podnicích, mimo jiné ve Stodolní ulici. Někteří provozovatelé museli mít několik dnů zavřeno. „Byl to hrozný zápach, který vyhnal všechny hosty. Šla jsem to hned vytřít a kolegyně volala hasiče,“ líčila barmanka baru Embargo Kateřina Kaspříková. Když se zápach nedařilo odstranit, použily sůl a savo. „Hledaly jsme na internetu, co by mohlo pomoci, zkoušely jsme všechno,“ popisovala.

Policie obvinila prvního podezřelého

Případy vyšetřují policisté. Jednoho podezřelého už mají. „Ze dvou případů je podezřelý dvaadvacetiletý mladík. Komisař ho obvinil z poškození cizí věci,“ sdělila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Dalšího možného útočníka zachytily kamery. Policie zveřejnila záběry a žádá o pomoc při jeho identifikaci.