Unikátní pevnost Josefov chátrá. Pomalu se z ní stává ghetto

Kdysi osmitisícové město, dnes problém, pro který místní už roky marně hledají řešení. Unikátní josefínská pevnost Josefov u Jaroměře zůstala po odchodu vojáků téměř z poloviny prázdná a chátrá. Rozsáhlé opuštěné budovy po armádě si v sobotu mimořádně mohla prohlédnout i veřejnost.

Video Události
video

Události: Budoucnost pevnosti Josefov

Bývalé pevnostní město Josefov stavělo v 80. letech 18. století jedenáct tisíc dělníků celkem sedm let. Jeden kopec kvůli němu zbourali, jeden postavili a soutok Labe a Metuje posunuli skoro o kilometr jinam.

Dnes by mohla být pevnost jedinečnou atrakcí, jenže některé části města jsou doslova v havarijním stavu. „Když se rozhlédnu kolem sebe, spousta budov, které opustila armáda, je nevyužitých, spousta domů chátrá," říká Filip Tracler, který se v Josefově narodil a dnes tam provádí turisty.

Například bývalá vojenská nemocnice čítající kilometry chodeb a stovky prázdných místností patří městu. Naděje, že by místo znovu ožilo, je ale velmi malá. „Bavíme se o stamilionech, bavíme se o miliardách. V podstatě neznáme ani přesnou částku, která by byla potřeba. To je pro město naprosto nemožné," říká starosta Jaroměře-Josefova Jiří Klepsa (nestr.).

Seriózního soukromého investora Josefovští hledají už marně přes dvacet let. Namísto toho koupili část domů spekulanti a z města se pomalu stává ghetto. Do bytů po rakousko-uherských důstojnících se totiž stále častěji stěhují sociálně slabí. Během pár let zmizelo z opuštěných budov všechno vybavení, radiátory a většina elektrických kabelů.