Bude krajský časopis Středočech propagovat jen vládnoucí politiky?

Středočeský kraj bude po třech letech opět vydávat vlastní časopis – chce v něm informovat o dění v regionu. Měl by nahradit dosavadní inzerci v novinách. Mediální analytici ale záměr kritizují, podle nich by mohlo jít jen o politickou reklamu krajské vlády.

Návrh nové podoby časopisu Středočech
Zdroj: ČT24

Časopis Středočech bude mít 24 barevných stran. Vycházet má od října nákladem 500 000 výtisků. Každé vydání magazínu by mělo obsahovat informace ze všech hlavních tematických oblastí, tedy ze zdravotnictví, dopravy, kultury a sociálních služeb. V jednom vydání by mělo být zhruba 30 článků. Psát je budou hlavně zaměstnanci tiskového oddělení krajského úřadu.

„Když vám něco přijde do schránek, tak to minimálně prolistujete, než to vyhodíte,“ říká k množství potenciálních čtenářů šéfradaktor Petr Kučera.

Kraj už vydával magazín s fotografiemi Davida Ratha

Jenže podobný časopis s názvem Středočeský magazín už jednou kraj vydával. Přestal až po silné kritice novinářů, mediálních analytiků a opozičních politiků. Podle nich šlo o jasnou reklamu tehdejšího hejtmana Davida Ratha, který byl na většině zveřejněných fotografií.

„To nebylo, že by nám někdo lhal nebo něco zatajoval, ale byla to taková pravda na půl cesty,“ hodnotí dřívější podobu magazínu z éry Davida Ratha editorka Českého rozhlasu Region Lída Vondráková.

Krajská opozice: Středočech bude dělat jen PR současným radním

Záměr vydávat nový magazín Středočech kritizuje také krajská opozice. Ta totiž dostane z 24 stran časopisu prostor pro vyjádření jen na jednom listu. „Sociální demokracie s komunisty chtějí pokračovat v praxi, kdy magazín spíš než o dění ve Středočeském kraji bude PR platformou pro radní za sociální demokracii a komunisty,“ uvedl Jan Skopeček (ODS), předseda kontrolního výboru Středočeského kraje.

Jednotlivé články bude kontrolovat redakční rada, kterou ale jmenují krajští radní. Vydávání nového časopisu bude v následujících dvou letech stát víc než 11,5 milionu korun. Hejtmanství také vysílá vlastní internetový magazín.

Video Zprávy
video

Středočeský kraj bude znovu vydávat vlastní časopis

Zdroj: ČT24