Generátor ve vodní elektrárně Hučák

Hučák vyrábí elektřinu už déle než 100 let a šlape jako hodinky

V Hradci Králové energetici otevřeli jindy nepřístupné prostory malé vodní elektrárny zvané Hučák. V rámci Dnů evropského dědictví si zájemci mohli prohlédnout nejen původní technologie, ale výjimečně se dostali i do historické elektrárenské věže.

Vodní elektrárna v Hradci Králové patří mezi chráněné technické památky a po kompletní obnově se stala klenotem mezi malými vodními elektrárnami. Její strojovna se turistům otevírá jen výjimečně.

Elektrárna kdysi sloužila pro celý Hradec Králové. Současným požadavkům na dodávky elektřiny už ale pochopitelně nestačí. Dnes by dokázala zásobovat jednu menší vesnici, tedy asi 350 domácností.

Základem původních technologií byly tři Francisovy turbíny s výkonem 300 koňských sil. Generátory jsou původní, z roku 1912. Jak říká strojník Jaromír Antoš, kromě běžného čištění není žádná údržba potřeba. „Dokonce jeden generátor má i původní vinutí. Přitom běžná životnost vinutí je kolem 40 let, tohle už je tady přes 100 let a pořád funguje,“ vysvětluje.

Hydrocentrála podle strojníků šlape jako hodinky. Přinejmenším stejně dobře jako hodinový stroj v elektrárenské věži. Ten je malou záhadou i pro správce objektu. Nemá totiž žádný štítek, takže se neví, odkud pochází, kdo ho sestrojil a vlastně ani to, kdy se do elektrárny dostal.

Video Události v regionech (Praha)
video

Vodní elektrárna Hučák funguje už déle než 100 let