Měl ve svém bytě výbušninu. Kriminalisté jej pustili z vazby

Muž, který měl mít ve svém brněnském bytě součástky na výrobu bomby, je na svobodě. Soud pětatřicetiletého Aleše K. propustil z vazby poté, co vyšetřovatelé neprokázali jeho údajné napojení na krajně levicovou teroristickou skupinu. Kvůli nebezpečnému objevu museli kriminalisté na konci dubna letošního roku evakuovat panelový dům v Králově poli. Na místě pak několik hodin zasahovali pyrotechnici.

V bytě Aleše K. našli vyšetřovatelé útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zásobníky do samopalu, kufry od zbraní a krabice plné nábojnic. Dále také nebezpečný předmět, o který se museli postarat pyrotechnici. Podle informací České televize mělo jít o zařízení sestavené z kovové trubky omotané šrouby a maticemi, do které měla být později vložena výbušnina. „Trubková bomba jako taková je dnes už zastaralá záležitost. Ale pokud je obalená kuličkami olova nebo třeba hřebíky, tak je to mimořádně nebezpečná záležitost,“ okomentoval nález vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

S Alešem K. se po jeho propuštění na svobodu sešel spolupracovník České televize. Tomu potvrdil, že v bytě byly součástky na výrobu takového zařízení. Uvedl, že sice uvnitř předmětu nebyl střelný prach, ale teoreticky by bylo možné z předmětů, které měl doma, výbušninu vyrobit. Přestože už není ve vazbě, je stále obviněný z nedovolovaného ozbrojování. Jeho spis se nyní nachází na brněnském státním zastupitelství, které jej v nejbližších týdnech prostuduje a rozhodne o podání obžaloby.

Neprokázali napojení na levicové radikály

Policie pětatřicetiletého muže zatkla při akci s krycím názvem Fénix, která byla zaměřená proti levicovým radikálům. Při celorepublikovém zásahu bylo obviněno celkem šest lidí a tři z nich skončili ve vazbě. Tam nyní zůstávají ještě Petr S. a Martin I., které kriminalisté viní z přípravy teroristického útoku na vlak. Z toho byl původně podezříván i Aleš K. Jeho napojení na další dva obviněné a spolupráce s nimi se vyšetřovatelům ale nepodařily prokázat.

Skupinu okolo Petra S. začali kriminalisté podle serveru Lidovky.cz sledovat, protože se domnívali, že mohou za žhářské útoky na policejní auta, několik firem a mýtnou bránu. Ze zmíněného podezření nakonec sešlo a z útoků, které stále pokračují, zatím nebyl nikdo obviněn.