V případu vydírání a přepadávání podnikatelů padl první trest

Krajský soud v Olomouci potrestal prvního muže ze sedmičlenného gangu, který se zodpovídá z vydírání, přepadávání a také mučení podnikatelů na Břeclavsku, v Praze a Olomouci. Jaroslava Churáčka poslal za napadení muže z Uničova na tři a půl roku do vězení. Verdikt nad ostatním členy skupiny včetně údajného šéfa má padnout koncem září.

Jaroslav Churáček, který byl dříve trestaný za účast na vraždě nebo vydírání, se podle soudu s dalším komplicem účastnil napadení podnikatele z Uničova žijícího v Praze. Podle obžaloby ho přepadli v garáži a odvlekli na neznámé místo. Churáček, který vinu odmítá, měl muže tlouct teleskopickým obuškem.

Obžalovaný Churáček odmítá vinu

Na rozdíl od dalších obětí skupiny se napadenému podařilo utéct. Série přepadení se odehrála v roce 2013 a vůdcem gangu měl být obžalovaný Pavel Flek, který byl v minulosti souzen za jednu z největších poštovních loupeží. Bylo při ní ukradeno 20 milionů. 

Jednou z obětí je podnikatel, od kterého vymáhali dluh. Přepadli ho na Břeclavsku. „Pod hrozbou násilí ho přinutili, aby nasedl do auta a odjel s nimi do banky v Malackách, kde musel vybrat peníze a odevzdat jim je,“ uvedla státní zástupkyně. Mělo jít o dva miliony korun. 

Obžalovaný Pavel Flek
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Téhož podnikatele pak podle žaloby přepadli členové gangu později ještě jednou v Olomouci. Spolu s dalším mužem je údajně vylákali na schůzku, kde je spoutali a převezli do opuštěného objektu. Jednoho prý donutili svléknout se do naha. „Kleštěmi ho tahali za genitálie, polili ho benzinem a dvakrát píchli injekční stříkačkou. Donutili ho tak podepsat prázdné papíry a sdělit PIN kód,“ uvedla žalobkyně. Oba muže pak odvezli na lesní cestu, kde je propustili. V tomto případě měli oběti připravit o milion.

Policie našla při domovních prohlídkách zbraně

Muži jsou souzeni jako členové ozbrojené organizované skupiny a za řadu trestných činů jim hrozí vysoké tresty. Policisté je dopadli předloni v červenci. Při domovních prohlídkách zajistili tisíce kusů střeliva, zbraně, granáty i funkční protitankový granát.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Rozsudek nad Jaroslavem Churáčkem