Kvůli pádu mostu ve Vilémově deset obviněných

Policie obvinila deset lidí kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí tresty od tří do deseti let. Při nehodě loni přišli o život čtyři lidé. Mezi obviněnými jsou představitelé stavebních firem, které se podílely na realizaci stavby, zástupci investora a lidé, kteří měli na starosti dohled nad dodržováním bezpečnosti práce v průběhu stavby.

Odklízení trosek po pádu mostu ve Vilémově

Zdroj: ČTK

„Vyšetřovatel tyto osoby viní z toho, že z nedbalosti způsobily obecné nebezpečí. Spáchaly takový čin tím, že porušily důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, postavení nebo funkce a uloženou jim podle zákona, a způsobily takovým činem těžkou újmu na zdraví a smrt,“ uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Most se zřítil loni 4. září – v jeho troskách zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni. Už bezprostředně po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit svou nosnou funkci.

Ze závěrů policejního prověřování, z výslechů svědků i ze závěrů znaleckých posudků z oboru stavebnictví podle mluvčí vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací. V průběhu prací nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově procházel rekonstrukcí v rámci modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.

Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích oznámil letos v květnu, že kvůli porušení bezpečnosti práce zahájil správní řízení se stavebními firmami Strabag a Bögl a Krýsl a s koordinátorkou bezpečnosti práce Marií Hubkovou. Inspektoři je podezřívají, že se vzájemně neinformovali o aktuálních pracích a o možných bezpečnostních rizicích. Zúčastněným firmám hrozí pokuta do dvou milionů, koordinátorce bezpečnosti až 300 tisíc korun.