Na české straně Šumavy ubylo dělníků, správa parku zvýší platby za těžbu

Správa šumavského národního parku v příštích dvou letech zvedne odměny za lesní práce o čtyřicet procent. Reaguje tak na výrazný úbytek těžařů a lesních dělníků, kteří kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení krachovali nebo odcházeli za prací na bavorskou stranu hor.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Šumava má málo lesních dělníků

Počet lidí ochotných pracovat v šumavských lesích klesá rok od roku. V roce 2009, kdy ještě park rozděloval své minitendry na pěstební a těžební, uzavřelo rámcovou smlouvu dohromady 333 dodavatelů. Na roky 2014 a 2015 jich bylo už jen třiadevadesát.

„Jelikož se dlouhodobě používalo jediné kritérium pro výběr pracovníků, a to byla cena, tak počet zájemců klesl až na stovku,“ konstatuje vedoucí odboru řízení projektů NP Šumava Miloš Juha.

Za zasazení jednoho stromu platil park pět korun, kubík dřeva vytěženého motorovou pilou honoroval 162 korunami. A právě v pěstebních činnostech a u motorových pil nyní schází dělníci nejvýrazněji. Řada soukromých těžařů totiž spatřila lepší možnosti v sousedním Bavorsku.

Těžaři zvýšení odměn vítají

Správa parku proto nyní otáčí svou politiku a odměňování zvyšuje v maximu až o čtyřicet procent. „Uvědomujeme si specifika spojená s prací v lesích Šumavy, zejména důraz na nepoškození přírodního prostředí. Na dodavatele prací to klade vysoké nároky, a proto jsme navýšili ceny pro jednotlivé činnosti,“ informoval náměstek ředitele národního parku Jan Kozel.

Například za kubík dřeva nařezaného motorovkou nově vyplatí 234 korun. Moc nám to pomůže, protože náklady jsou veliké, na benzin, na naftu... Hodně firem zkrachovalo nebo prostě nemělo na to, aby tady mohly dělat dál,“ říká lesní dělník Josef Miko. Konečné ceny dřeva se navyšování maximálních odměn nedotkne, vedení parku naopak počítá s nižšími výnosy při jeho prodeji.

Letos by se podle plánu měla úmyslná těžba týkat lesů do stáří 80 let, park chce celkem porazit 110 000 kubických metrů dřeva. Loni šumavský národní park vytěžil 23 000 kubických metrů kůrovcem napadeného dřeva. Navíc loni při plánovaných těžbách padlo 86 000 kubických metrů stromů v převážně mladých, uměle založených porostech.