Trest za smrt pacientky: Tříletý zákaz práce v oboru a pokuta 150 tisíc

Odvolací senát krajského soudu v Ostravě vynesl pravomocný verdikt v případu pacientky nemocnice ve Frýdku-Místku, která tam zemřela na následky nesprávně léčeného zánětu. Ze zanedbání péče se zodpovídali dva lékaři. Soud jednoho z nich definitivně osvobodil, druhému chirurgovi potvrdil za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti peněžitý trest 150 tisíc korun a zákaz práce v oboru zvýšil z osmnácti měsíců na tři roky.

Odsouzený Viktor Hladík, který je stále chirurgem nemocnice ve Frýdku-Místku, s rozsudkem nesouhlasí. „Rozhodně podám mimořádný opravný prostředek. Pravda musí zvítězit,“ prohlásil lékař.

Naopak pozůstalí byli rádi, že lékař bude citelně potrestán alespoň zákazem výkonu povolání. „Jsme spokojeni. Věřili jsme, že soud trest zpřísní, protože obžalovaný způsobil naší mamince ukrutné bolesti,“ uvedl syn zemřelé ženy Pavel Olšovský.

Rodina chce napadnout ústavní posudek

Přestože padl pravomocný verdikt, pozůstalí chtějí dál bojovat za potrestání druhého lékaře. Oznámili, že podají trestní oznámení na zhotovitele ústavního znaleckého posudku, který byl hlavním argumentem pro osvobození druhého chirurga – Petra Tancera. „V případu bylo vyhotoveno deset znaleckých posudků a všechny mluví proti doktoru Tancerovi. A jedenáctý rozhodne o jeho údajné nevině. Jsme z toho opravdu smutní,“ řekl Olšovský.

Video Studio ČT24
video

Rozsudek nad lékařem Viktorem Hladíkem

Podle mluvčího krajského soudu Dalibora Zecha senát nechal vypracovat ústřední znalecký posudek, ze kterého pak vycházel, kvůli rozporům v závěrech předchozích znaleckých zkoumání. Děti zemřelé však o ústředním posudku pochybují a obrátili se kvůli tomu i na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ministr jim napsal, že po vynesení pravomocného rozsudku zváží případný další postup.

Lékař léčil místo zánětu břicha zácpu

Čtyřiasedmdesátiletá Ludmila Olšovská byla přijata do frýdecko-místecké nemocnice v březnu 2010 se silnými bolestmi břicha. Lékař Viktor Hladík stanovil diagnózu zácpa. Pacientce naordinoval tři klystýry. Už při prvním prý křičela bolestí a v noci pak telefonovala dceři a stěžovala si na nesnesitelné bolesti.

Rodina zalarmovala nemocnici, sestra informovala Hladíka, který ale podle soudu pacientce po telefonu naordinoval opiát, který jen zastřel příznaky zánětu a dál se o ni nestaral. Do rána byla v kritickém stavu, prasklo jí tlusté střevo a dostala těžkou otravu krve. Operace ji nezachránily. Zemřela za necelé dva měsíce. Hladík vinu popírá.

Druhý chirurg je podle soudu bez viny

Druhý původně obžalovaný lékař Petr Tancer, který ženu operoval a podle znalců zvolil špatný operační postup, podle rozhodnutí soudu nenese za neúspěšnou operaci trestní odpovědnost. Pozůstalí s tím nesouhlasí a chtějí napadnout zásadní posudek. Rodina také podala na nemocnici občanskoprávní žalobu.