Výslech Dahlgrena má zaplnit bílá místa ve spisu

Kriminalisté ve čtvrtek zahájili první výslech Američana Kevina Dahlgrena. V něm by jim mohl vysvětlit motiv čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích, ze které je obžalován. Výslech se koná ve věznici v Brně-Bohunicích. Doplnění spisu o výslechy, znalecké posudky a další informace potrvá měsíce. Pak bude možné předat státnímu zástupci návrh obžaloby.

Eskorta převezla Kevina Dahlgrena do vazební věznice v Brně
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

„Schází nám toho ve spisu dost. Nejde jen o samotný výslech cizince, který nám snad motiv činu vysvětlí,“ uvedl Luděk Blahák z jihomoravské kriminální policie, který se kauzou zabývá. Právě motiv vraždy je pro kriminalisty záhadou. Na jedné straně jsou čtyři mrtví a zdokumentované místo činu. Na druhé straně jsou podle spisu důkazy svědčící proti Dahlgrenovi, které byly tak jasné, že jej USA vydaly k trestnímu stíhání do Česka.

Proč byla ale čtveřice Dahlgrenových příbuzných zavražděna, to se stále neví. Spekulovalo se o psychických problémech Američana. „Jen vypracování znaleckých posudků z oboru psychiatrie a psychologie potrvá zhruba dva měsíce,“ upozornil Blahák. Z posudků především vyplyne, zda si obviněný uvědomoval důsledky svého jednání. Pokud ne, nemohl by být odsouzen za vraždu. Za tu mu nyní hrozí až doživotní pobyt za mřížemi.

Blahák dodal, že na místě činu byly zajištěny četné stopy. „Bez přítomnosti obviněného jsme neměli možnost je porovnat. K tomu se dostaneme až nyní,“ doplnil Blahák. Podrobnosti k výslechu Dahlgrena a jeho pobytu ve věznici ale neuvedl.

Dahlgren podal stížnost na vazbu

Advokát Američana Richard Špíšek řekl, že další postup je na policii. Zatím nemá informace o tom, že by stížnost Dahlgrena na to, že byl v pondělí vzat do vazby, už dorazila ke Krajskému soudu v Brně, který o ní rozhodne. Očekává se, že to bude za několik týdnů.

Kevin Daghlgren byl do Česka vydán v pondělí. Ještě téhož dne v policejní cele požádal, aby byl stíhán na svobodě. Soudce Michal Kabelík to zamítl a nepřipustil ani jednání o propuštění na kauci. Kolik chtěl Američan za propuštění na kauci nabídnout, se tedy neví. Je umístěn na standardním oddělení věznice v Brně-Bohunicích. Údajně nemá žádné speciální požadavky související s pobytem v tomto nápravném zařízení.

Že je pachatelem čtyřnásobné vraždy, z níž ho kriminalisté podezírají, Američan odmítá. Údajně si šel zaběhat, když našel své příbuzné mrtvé, zpanikařil a utekl.