Novinka v prostějovské nemocnici – skla, která sama ničí bakterie

Nemocnice Prostějov má jako první v republice na jednom z operačních sálů speciálními skla, která spolehlivě zabíjí bakterie a plísně. Nová technologie využívá antibakteriálních a protiplísňových účinků stříbra, které je rozptýleno na povrchu skla. Takto vybavený operační sál snižuje nebezpečí pooperačních infekcí. Nemocnice věří, že také ušetří na dezinfekčních prostředcích, kterými se musí na sálech ošetřovat obyčejné plastové tabule.

Speciální antibakteriální skla již využívá řada nemocnic v Evropě. V České republice je prostějovská nemocnice ze skupiny Agel první, která si je pořídila. „Byl jsem na jednom semináři, kde jsem se o těchto sklech dozvěděl a ihned mne to velmi zaujalo. Přišel jsem s tím za vedením nemocnice a to mě pověřilo, abych navázal kontakt s výrobcem,“ uvedl primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov Jiří Štastný.

Nemocnice dostala skla darem

Firma AGC GLASS Europe z Teplic, která skla dodává například do Francie, Belgie či Bulharska, je v Prostějově instalovala na vlastní náklady. Tabule za asi tři sta tisíc nemocnici věnovala.

Video Studio ČT24
video

Antibakteriální sklad v prostějovské nemocnici: Ivan Zaykov a Jiří Šťastný

Zástupce firmy Ivan Zaykov vysvětlil, že výjimečné vlastnosti dodává materiálu stříbro. „Má antibakteriální a protiplísňové účinky. Na sklo se pouze nanese mikroskopická vrstva iontů stříbra,“ uvedl Zaykov. Životnost takových skel je velmi vysoká a účinnost prakticky stoprocentní. „Když se na sklo dostane bakterie, do čtyřiadvaceti hodin bude zabita. Opakované testy prokázaly účinnost 99,9 procenta,“ řekl.

Na očistu stačí mýdlová voda

Nové povrchy jsou zatím v jednom z pěti operačních sálů. Zbývající čtyři jsou obloženy plastovými tabulemi, které musí kromě úklidu po každém zákroku v pravidelných intervalech procházet také velkou preventivní dezinfekcí. „Nová skla tyto dezinfekce nepotřebují. Na běžnou očistu stačí mýdlová voda,“ uvedl primář Šťastný. Vedle eliminace možných infekcí vidí přínos v úspoře peněz za chemické dezinfekční prostředky a usnadnění úklidu sálu. „Další přínos je také estetický,“ doplnil primář.