Taxikáři v Praze budou 1. září protestovat. Chtějí i odvolání Krnáčové

Pražští taxikáři ohlásili na úterý 1. září protest proti přístupu primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a ministerstva financí, které jim údajně zrušilo schůzku. Na 13:00 plánují jízdu ze Strahova na magistrálu.

Asociace koncesionářů v taxislužbě stávku oznámila na svých webových stránkách. Taxikáři protestovali už na začátku července, kdy Prahou projely stovky aut a způsobily komplikace v dopravě.

Asociace požaduje změnu zákona, která by jim umožnila stanovit minimální i jednotkovou cenu za kilometr jízdy. Zástupci taxikářů také chtějí odvolání primátorky z funkce. Odmítají elektronickou evidenci tržeb, kterou připravuje ministerstvo financí. Stanovení minimální ceny by podle dřívějšího vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže mohlo být nezákonné. Podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce ministr Babiš nabídl za zrušenou schůzku zástupcům asociace nový termín 1. září v 10:00.

Někteří taxikáři se s primátorkou už dohodli

Asociace kocesionářů v taxislužbě ale není jedinou organizací, která se snaží vyjednávat za pražské taxikáře. S primátorkou jednali taky zástupci dispečinků, které sdružují větší množství řidičů. Dohodli se na vytvoření společných pracovních komisí, které by stanovily standardy taxislužby a jednaly o úpravě zkoušek řidičů.

Krnáčová se po červencových protestech s taxikáři poprvé setkala. Po jednání oznámila, že ustoupí od požadavku plošně přezkoušet všechny řidiče. Zároveň Praha připravila svou novelu silničního zákona, kterou už schválila rada. Musí ještě projít zastupitelstvem, poté ji hlavní město předloží do Parlamentu.

Pokuty od taxikářů se dlouhodobě nedaří vybírat

Praha se dlouhodobě potýká s problémy s předraženým jízdným a nedaří se jí vybírat ani pokuty. Pražský magistrát uložil od roku 2002 taxikářům pokuty za 213 milionů korun, vybrat se mu ovšem nepodařilo ani desetinu celkové částky.

Podle podkladů pro magistrát je v metropoli 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. Maximální částka za kilometr stanovená městskou vyhláškou je 28 korun.