Nejstarší žákyni základní školy je 32 let

Nejstarší žákyni v deváté třídě bude mít jedna z jindřichohradeckých základních škol. Simona Havlíčková, matka tří dětí, se rozhodla dokončit si základní vzdělání. Je jí 32 let a chce získat lepší práci. V Česku jde o ojedinělý případ. Podobně jako u dvanáctiletého žáka z Ostravska, který spolupracuje s vysokoškoláky a stal se nejmladším stážistou v IT firmě.

Simona Havlíčková se po 19 letech vrací do základní školy. S běžnými žáky se ale nepotká, má individuální výukový plán. O prázdninách doháněla matematiku, angličtinu i fyziku. Vysvědčení má doma jen ze sedmé třídy. Osmou sice začala, ale nedokončila. Může za to podle ní časté stěhování. Pak se jí narodila dcera a pokračovat ve škole už - jak říká - nešlo. 

Příležitostná uklízečka má na dokončení deváté třídy rok. Pak se přihlásí na hotelovou školu, protože chce být kuchařkou. Simona si je dobře vědoma, že sehnat práci je problém a bez vzdělání to jde ještě mnohem obtížněji.

Prosbou o návrat do školy zaskočila Simona Havlíčková Jihočeský kraj, jindřichohradeckou radnici i učitele. Museli znovu prostudovat předpisy, ale nakonec souhlasili.

Paní Havlíčková dokončí své vzdělání na 5. základní škole v Jindřichově Hradci. Docházku bude mít individuální, s učiteli si domluví oboustranně přijatelné termíny. Na otázku, jestli se na něco těší, se smíchem vyjmenovává předměty, které taky musí absolovat: výtvarnou výchovu, zpěv a dokonce i tělocvik.

Ředitel školy Pavel Štefl připouští, že zpočátku byl z celé věci v šoku. Pak se ale s budoucí žačkou domluvili. Simona Havlíčková tak bude první ženou v Jihočeském kraji, která absolvuje kurz a dokončí si základní vzdělání.

Její dcera ze základní školy přitom právě vyšla a míří na střední - paní Simona by byla ráda, aby jí doma s učením pomáhala. Času ale moc mít nebude, protože s přítelem vychovávají dohromady 5 dětí.

Ještě chodí na základní školu a už je stážistou v IT firmě

Příběh dvanáctiletého Václava Němce z Ostravska je přesně opačný. Svými znalostmi výpočetní techniky tento mladík přesahuje maturanty a dokonce už navštěvuje univerzitní přednášky.

Václav původně hrál počítačové hry, pak je ale začal sám programovat. Teď je navíc nejmladším stážistou v IT firmě,  která ho chce zaměstnat.

Za posledních 50 let se počet Čechů bez vzdělání zdvojnásobil

V Česku v roce 2014 základní školu nedokončilo 29 tisíc lidí. Úplně bez vzdělání jich je 42 tisíc. Pro srovnání - v roce 1961 nemělo žádné vzdělání 24 500 lidí. 

Video Události
video

Návrat na základní školu po 19 letech