Pražská hromadná doprava od pondělí mění jízdní řády

Od pondělí 31. srpna skončí v hlavním městě prázdninový provoz hromadné dopravy. Ve všední dny se opět zkrátí intervaly tramvají, autobusů i metra. Častěji taky budou o víkendech jezdit noční spoje. Pozitivní dopad změn bude ale až do podzimu brzdit hned několik zásadních tramvajových výluk.

Pražská doprava se od pondělí vrací k pravidelnému provozu, jak fungoval do června letošního roku. Úplný přehled všech změn je na webu organizace ROPID.

Nejvýrazněji se podle mluvčího organizace ROPID Filipa Drápala změní organizace dopravy v oblasti Prahy 13. Jedna midibusová linka tam posílí, druhá se naopak omezí. Další autobusová linka mění trasu, aby lépe vyhovovala potřebám městské části. „Posilujeme taky autobusy v oblasti Uhříněvsi a v příměstské dopravě zavádíme zcela novou midibusovou linku č. 445,“ dodal Drápal.

Víkendové noční spoje budou jezdit častěji

Novinkou bude posílení všech tramvají a některých autobusů v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. Nově budou jezdit po 20 minutách, místo dosavadních 30 minut. Zároveň se propojí dvě noční autobusové linky do jedné, aby cestující mohli pohodlněji a bez nutnosti přestupu cestovat přes centrum Prahy.

Filip Drápal k posílení nočních tramvajových spojů dodal, že dosavadní jednovozové tramvaje, které jezdily po třiceti minutách, už kapacitně nestačily. Proto budou spoje letos na podzim zkušebně posíleny. 

Celoplošné posílení noční dopravy u tramvají a autobusů vyjde podle Drápala zhruba třikrát levněji než prodloužení provozu metra, které se zkoušelo v letech 2010 až 2012. Kvůli vysokým nákladům a malému vytížení pak ale bylo zrušeno. 

Nový výtah ve stanici metra I. P. Pavlova

Ve stanici metra I. P. Pavlova začne v pondělí fungovat bezbarierový výtah. Jde o jednu z nejvytíženějších stanic metra, kam se dosud třeba vozíčkáři neměli vůbec šanci dostat. Výtahy se do konce roku mají otevřít i ve stanici Anděl a na Můstku.

Pás na kufry na Veleslavíně pořád není

Na stanici metra Veleslavín, kde lidé přestupují na letiště se zavazadly, musí stále pomáhat portýři. Slibovaný pás na kufry se totiž pořád připravuje. Zavazadel tam od dubnového otevření nového úseku metra A brigádníci přenesli už asi 40 tisíc.

Výluky kvůli opravě tramvajových tratí budou i na podzim

Dopravu v hlavním městě bude ale dál brzdit řada výluk - potrvají většinou až do začátku podzimu. Mezi nejpodstatnější patří oprava tramvajové tratě od Vozovny Střešovice na Sídliště Petřiny. Ta potrvá asi do konce října.

Do konce září pokračuje i rekonstrukce Bělehradské ulice na Vinohradech. Tramvaje až do poloviny října nejezdí ani na Plzeňské od Anděla na Kavalírku. Výluka kvůli opravě trati v Revoluční ulici je i v centru Prahy, mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Čechův most. Od 7. září až do března navíc úplně přestane jezdit lanovka na Petřín.

Tyto souběžné opravy více tramvajových tratí jsou podle mluvčího pražského dopravního podniku Jiřího Štábla dány tím, že letos je poslední možnost dočerpat na ně peníze z Evropské unie. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Změny v pražské MHD