Bývalý místostarosta Mariánských Lázní odsouzen za tunelování

Bývalého místostarostu Mariánských Lázní Petra Horkého (ČSSD) potrestal Okresní soud v Karlových Varech dvěma lety vězení za tunelování Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary. Podle soudu způsobil podniku škodu přes 1,3 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Petr Horký na snímku z 18. srpna 2015
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Obžaloba vinila Horkého z porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s jeho působením na místě likvidátora tehdy státního Podniku bytového hospodářství (PBH). Horký se stal likvidátorem společnosti v roce 2010. Na činnosti, které měl podle obžaloby sám vykonávat a navíc mohl využívat služeb magistrátních úředníků, si objednával konzultační služby u společnosti ARJ. Za konzultace při likvidaci společnosti, dražbách nemovitostí a dalších úkonech zaplatil za třináct měsíců 1,34 milionu korun.

Soudkyně Ivana Fořtová řekla, že ačkoli pro Horkého byla přínosem jeho dosavadní bezúhonnost, přitížilo mu, že svou vinu neuznal a zejména to, že byl v té době zastupitelem. „Má to být i signálem společnosti, že pokud poruší důvěru společnosti, měla by se taková pochybení důrazně trestat,“ uvedla Fořtová při zdůvodnění rozsudku.

Horký: Nebyl jsem odborník, proto jsem si firmu najal

Horký po rozsudku řekl, že ho rozhodnutí soudu lidsky překvapilo. Po poradě s obhájcem se pravděpodobně odvolá. „Celou dobu jsem tvrdil, že jsem nevinen a že jsem měl právo najmout jakoukoli firmu, která by mi pomohla, a na tom názoru nic neměním,“ uvedl Horký.

Jak dodal, do funkce byl jmenován z politických důvodů jako člen koaliční strany (tehdy na magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD). „Opravdu jsem nebyl odborník, proto jsem si najal tu firmu,“ dodal Horký.

Státní zástupce mu navrhoval trest 12 až 18 měsíců nepodmíněně. Podle obhájce Lukáše Blahuše si Horký služby objednával oprávněně a v souladu se smlouvou, kterou uzavřel s karlovarským magistrátem.

Horký čelí ještě jedné obžalobě. U soudu v Chebu se zpovídá společně s lobbistkou Janou Mrencovou z pokusu o ovlivnění a podplácení médií.

Video Události v regionech (Praha)
video

Bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horský odsouzen