Primátorkou Krnáčová zůstává, po Babišově zásahu má podporu ANO zpět

Pražská primátorka Adriana Krnáčová zůstává ve funkci. Celostátní i pražské vedení hnutí ANO na nočním jednání nakonec podpořilo její setrvání. Po perném nočním jednání tak zastupitelé hnutí i pražská organizace vzaly zpět vyjádření „nepodpory“. Před jednáním zněla od některých zastupitelů ANO slova o konci Krnáčové ve funkci, obrat nastal poté, co se do situace vložil předseda hnutí Andrej Babiš. Sama primátorka přiznala, že během jednání se na ni snesla ostrá kritika.

Andrej Babiš a Adriana Krnáčová
Zdroj: ČT24

"Probrali jsme náš program pro Prahu, problémy i kauzy, které proběhly od začátku koalice. Jednání bylo velice přímé a hektické, ale je dobře, že jsme mluvili otevřeně. Je jasné, že v rámci komunikace byly velké nedostatky," uvedl Babiš, který je s konečným výsledkem spokojený.

Pro ČT Babiš řekl, že Krnáčová v politice dříve nepůsobila, takže „úplně nepochopila, jak se dělá politika, že je to hlavně o vyjadřování se do médií, a ne o práci, bohužel“. Podle předsedy ANO má Krnáčová pocit, že když pracuje dlouho do noci a zanedbává kolegy, je to správně.

Babiš opět obrací pozornost k Matěji Stropnickému

Podle něj se členové ANO dohodli na nastavení mechanismů komunikace, které primátorka bude realizovat. Jaké konkrétně budou, ale předseda hnutí neřekl. Sám slíbil, že se bude o dění v Praze více zajímat. To ale prý neznamená žádné posilování vlivu, zastupitelé jsou samostatní. „Jsem tak vytížený člověk, že nemůžu všechno řešit. Naši zastupitelé jsou nezávislí, nemusí ani vnímat nějaký můj názor," prohlásil předseda ANO.

Za hlavní problém magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) považuje setrvání náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) ve funkci. "Čeká nás setkání ohledně další strategie a musíme se vrátit k problému koalice a to je pan Stropnický," uvedl Babiš po nočním jednání. Ráno pak České televizi řekl, že podle informací, které o Stropnickém dostal, je „jeho setrvání ve funkci pro stávající koalici nepřijatelné“. Šéf ANO přiznal, že s působením náměstka primátorky žádné zkušenosti nemá.

Video Krnáčová zemětřesení ustála, ANO ji opět podporuje
video

Krnáčová zemětřesení ustála, ANO ji opět podporuje

Krnáčová zemětřesení ustála, ANO ji opět podporuje

Události ČT: Celostátní i pražské vedení hnutí ANO nakonec Krnáčovou podpořilo

Babiš: Krnáčová pracovala a nekomunikovala s médii

Jindřich Šídlo: Krize v pražské koalici se zase vrátí

Nouza (TOP 09): Koalice řeší jen své spory

Krnáčová uvedla, že jednání nebylo příjemné. „Vyposlechla jsem si na svou adresu kritiku, která byla částečně oprávněná, částečně ne. Musíme dále spolupracovat, u mě to znamená, že musím zlepšit komunikaci, což je mi vyčítáno ze strany klubu i médií. To se budu snažit napravit. Doufám, že další spolupráce bude úspěšná,“ řekla Krnáčová.

Klub otočil a za Krnáčovou stojí

Po jednání už za Krnáčovou celý zastupitelský klub opět stojí. I když právě jeho nepodpora mimořádné noční jednání vyvolala, teď je prý čas jít dál. Předseda zastupitelského klubu ANO Michal Hašek řekl, že klub je nyní jednotný. „Čeká nás spousta práce, která nebude jednoduchá, a musím říci, že samozřejmě jak jedna, tak i druhá strana projevila zájem hovořit dále. My to budeme probírat, nebude to nic jednoduchého,“ prohlásil.

O neshodách ANO v Praze se neoficiálně mluví už několik týdnů. Spor uvnitř pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL) se naplno projevil poté, co primátorka odebrala svému náměstkovi Matěji Stropnickému (Trojkoalice/SZ) kompetence v souvislosti s pražskými stavebními předpisy a radním předložila „vlastní návrh“ velmi podobný materiálu, který vypracoval její předchůdce Tomáš Hudeček. Tím překvapila všechny včetně zastupitelů svého hnutí.

Na bouřlivou situaci v ANO v úterý reagovali koaliční partneři i opozice. Koaliční ČSSD vyzvala členy ANO, aby dění vysvětlili. Podle opoziční TOP 09 je vyjádření nedůvěry logickým krokem, protože „primátorka dělá ostudu Praze i celé straně“. Předseda pražské ODS Filip Humplík uvedl, že ANO vnáší do vedení města chaos. "Měli zůstat u rozdávání koblih a párků," tvrdí.