Krnáčová uznala špatnou komunikaci. Problém vyřešíme, tvrdí Babiš

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), které v pondělí krajské předsednictvo strany vyjádřilo nedůvěru, uznala v prohlášení výtku své strany, že špatně komunikuje se spolustraníky i s médii. Večer se k jednání o dalším osudu Krnáčové sešly špičky hnutí ANO. Ačkoli bylo jednání bouřlivé, výzva k odstoupení primátorky na něm podle informací ČT nezazněla. Předseda hnutí Andrej Babiš ostatně před jednáním řekl, že nic takového neočekává. Problém vyřešíme, nechal se slyšet předseda ANO.

Andrej Babiš a Adriana Krnáčová
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil, že se pražská organizace v pondělí večer postavila proti primátorce hlavního města. Jde podle něj o problém vnitřní komunikace.

Naopak se Adriana Krnáčová patrně těší důvěře celorepublikového vedení ANO. Před večerním jednáním se za ni postavili Andrej Babiš i místopředseda Jaroslav Faltýnek. „Myslím, že je to jenom nedorozumění v rámci hnutí. Chybí komunikace, paní primátorka je zaneprázdněná, je často na cestách,“ poznamenal Babiš. Zdůraznil, že „odvolání nebylo nikdy na stole“. Podobný návrh se neobjevil ani v průběhu jednání.

Špatně komunikuji, přiznává Krnáčová

Problém podle Babiše spočívá v komunikaci mezi primátorkou, zastupiteli a pražskou organizací. Podle jeho vyjádření předseda zastupitelského klubu Michal Hašek vyčítá Krnáčové, že „nedostatečně komunikuje dovnitř hnutí“.

Krnáčová výtky uznala. „Komunikace není mou nejsilnější stránkou, a proto jsem kritiku uznala a rozhodla se, že na sobě v tomto ohledu budu pracovat,“ napsala médiím. „Byla by škoda zahodit tvrdou práci a energii mnoha lidí,“ dodala.

„Pražské ANO vneslo totální chaos do řízení Prahy. Vlastně nevíme, co chtějí, co říkají. Za mě měli zůstat u rozdávání klobás a koblih.“

Filip Humplík

Předseda pražské organizace, ODS

Situaci v magistrátní koalici probírá i celostátní vedení ANO, které vyslechne stanovisko Krnáčové i zastupitelů. Předseda hnutí Babiš má za to, že se situace vysvětlí. Server ECHO24.cz v pondělí informoval o tom, že patnáct ze sedmnácti členů pražského předsednictva vyslovilo Krnáčové nedůvěru, což Babiš později potvrdil.

Předseda ANO ovšem vidí hlavní problém pražské koalice jinde než v čele města. Považuje za něj náměstka za Trojkoalici Matěje Stropnického.

Změny v koalici?

Situace v Babišově hnutí však zůstává nejasná a vše se zřejmě vyřeší až před zářijovým zasedáním rady. K pohybu na pražském magistrátu mohlo přispět rozhodnutí čtyř zastupitelů za Piráty. Klub dosud odmítal křesla v pražské radě, v tomto směru ale změnil směr a chce jednat o případné koaliční spolupráci. Současná pražská koalice vládne s převahou jediného hlasu.

Video UDÁLOSTI: Budoucnost primátorky Krnáčové je stále nejasnější
video

UDÁLOSTI: Budoucnost primátorky Krnáčové je stále nejasnější

UDÁLOSTI: Budoucnost primátorky Krnáčové je stále nejasnější

Události, komentáře: Změny ve vedení Prahy?

Politický analytik: Blížící se volby nutí ANO řešit situaci v Praze

Dolínek (ČSSD): Nemícháme se do věcí koaličních partnerů

Bohuslav Svoboda: Typické pro ANO - Žádné rozhodnutí nedotáhne do konce

Politolog Švec: Krnáčové židle se kymácela už v dubnu

Spor kolem Krnáčové

Pražská primátorka stojí v čele hlavního města od listopadu 2014, kdy ji jako první ženu zvolili noví zastupitelé. K hlavním úkolům jejího vedení rady patřil tunel Blanka i potíže s provozováním karet Opencard nebo sídlem úřadu.

Letos v srpnu se napjaté vztahy v radě vyhrotily poté, co radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Problematiku pražských stavebních předpisů převzala místo Stropnického do gesce Krnáčová, přičemž Trojkoalice už dříve uvedla, že by takový krok považovala za porušení koaliční smlouvy. Současně ale radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL) řekl České televizi, že i v případě výměny v čele města by měla koalice pokračovat. „Říkáme, že je to nejlepší možná varianta ze všech možných,“ řekl. Od ANO očekává, že v případě pádu Adriany Krnáčové přijde s náhradníkem.

Příští týden má rada debatovat nad dalším fungováním. Třeba Trojkoalice chce, aby se do její gesce vrátily stavební předpisy. Požadují taky aby vznikl harmonogram, jak do budoucna bude rada plnit svůj program: tedy např. regulaci hazardu nebo agendu územního rozvoje.