Nová hudba má opět centrum v Ostravě

Začíná bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny. Festival přinese díla světové hudby 20. století, stěžejní skladby žijících skladatelů i hudbu nejmladší generace. Na nedělním zahajovacím koncertu v krytém náměstí Trojhalí Karolina se potkají tři orchestry, sto hudebníků a tři dirigenti. Janáčkova filharmonie Ostrava, mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda a Hornická dechovka ze Stonavy zahrají kompozici Gruppen od Karlheinze Stockhausena, skladby Johna Cage, Philla Niblocka nebo Petra Kotíka.

Během devíti dnů čeká příznivce soudobé hudby na dvacet programů na osmi místech Ostravy. Vedle koncertů pro velké orchestry, sbor i sólisty to budou také tři opery, hudební instalace nebo performance. Zahájení festivalu předcházel rezidenční pobyt třiatřiceti absolventů a doktorandů univerzit z Evropy i Ameriky, jejichž skladby návštěvníci festivalu také uslyší. Na programech se podílí na dvě stě hudebníků, pět dirigentů a desítky sólistů.

Devět dnů, sto koncertů, dvě stě hudebníků

Ještě před slavnostním zahájením pozvali organizátoři z Ostravského centra nové hudby zájemce na páteční večer do renovovaného prostoru dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, pro který připravili členové orchestru Ostravská banda hudební instalaci německého skladatele Petera Ablingera nebo komorní operu Rudolfa Komorouse s maďarskou mezzosopranistkou Katalinou Károlyi. Sobotní odpoledne a večer vyhradili minimaratonu elektronické hudby, který se uskuteční v ostravském Domě umění.

 

Video Studio ČT24
video

Reportáž: Ostravské dny nové opery

K hlavním interpretům festivalu patří tradičně vedle Ostravské bandy Janáčkova filharmonie Ostrava, která se představí také na zahajovacím koncertu v Trojhalí Karolina. „Po dovolené začínáme tím nejnáročnějším z celé sezóny. Čeká nás mimo jiné skladba pro tři orchestry, což je technicky i interpretačně velmi náročné, ale fenomenální,“ uvedl ředitel filharmonie Jan Žemla.

Hudba živá, autentická, aktuální

Zakladatelem a uměleckým šéfem festivalu i orchestru Ostravská banda je hudebník a skladatel Petr Kotík, který žije střídavě v New Yorku a v Ostravě. První ročník Ostravských dnů se pod jeho vedením konal v roce 2001. Od té doby má stále rostoucí skupinu věrných posluchačů, kteří se shodují, že jde o jedinečný hudební prožitek. „Ostravské dny nemají ideologii, nesnaží se prosadit styl nebo postavit program, ale vyjádřit nějaký záměr. Děláme to, co v hudbě považujeme za živé, aktuální a autentické,“ charakterizoval Ostravské dny Petr Kotík.

Během festivalu uvede 28. srpna v Divadle Antonína Dvořáka také třetí a konečnou verzi své komorní opery s názvem Mistrovská díla, která je určena pro soprán, tři mužské zpěváky, tři vypravěče a pětičlenný ansámbl. Další festivalovou operou bude dílo s názvem Affterword od afroamerického skladatele George Lewise. Festival končí 29. srpna. Podrobný program najdete ZDE.