ANO a ČSSD v Praze žádají výměnu Matěje Stropnického

Pražské ANO a ČSSD chtějí, aby Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) odvolala náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice). Důvodem je podle nich vystupování Stropnického v médiích poté, co primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala na jednání rady odhlasovat, aby z jeho kompetence byly odebrány pražské stavební předpisy.

Matěj Stropnický, náměstek pražské primátorky
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Novinářům to řekli zástupci ANO a ČSSD. Trojkoalice o tom bude jednat. Vyjádření Stropnického zatím není k dispozici, je totiž na dovolené a jeho mobilní telefon je vypnutý.

„Důvěra kvůli panu Stropnickému padla,“ řekl ředitel nemocnice Motol a volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík. „Jde mu více o mediální obraz než o práci samotnou," zkritizoval Stropnického Petr Dolínek (ČSSD), náměstek primátorky pro dopravu a evropské fondy . „Věci, které předkládal radě, nebyly dostatečně připravené, aby ochránily Prahu," dodal.

video Zachránili jsme Praze stavební předpisy, tvrdí náměstek Dolínek (ČSSD)
Video Události, komentáře
video

Zachránili jsme Praze stavební předpisy, tvrdí náměstek Dolínek (ČSSD)

„Koaliční partneři vznesli požadavek na jeho odstoupení a na to Trojkoalice nepřistoupila,“ řekl lídr Trojkoalice a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ). Také předseda pražské organizace Strany zelených a koaliční zastupitel Ondřej Mirovský uvedl, že požadavek byl odmítnut. "Osobně ho považuji za absurdní. Krizi podle mého názoru především vyvolalo procesní pochybení z dílny ANO, nikoliv Trojkoalice," řekl Mirovský.

Koaliční spor vyvolalo hlasování o stavebních předpisech

Spor v koalici rozpoutalo minulý týden hlasování o pražských stavebních předpisech, když primátorka Krnáčová předložila svůj návrh předpisů a zároveň nechala odsouhlasit odebrání kompetencí týkajících se tvorby pražských stavebních předpisů právě Stropnickému.

Z úst náměstka primátorky prý padají lži a pomluvy

Sociálním demokratům a hnutí ANO vadí, jak se Matěj Stropnický na adresu koaličních partnerů vyjadřuje v médiích. Dokonce sociální demokrati uvádějí, že z jeho úst padají lži a pomluvy. Matěj Stropnický nedávno například řekl, že ANO a ČSSD na magistrátu jsou přátelé starých pořádků nebo že návrh stavebních předpisů z pera primátorky Krnáčové je ovlivněný developery.

Adriana Krnáčová taky Stropnickému vytýká, že na stavebních předpisech pracoval špatně, pomalu a nedokonale. A uvedla, že kdyby mu je nesebrala z gesce, že by o ně Praha přišla. Podle Krnáčové i podle zástupců sociální demokracie musí pražská rada vystupovat jako celek a Matěj Stropnický toto podle nich nedělal.

Adriana Krnáčová a Matěj Stropnický
Zdroj: ČTK

„Tady nejde o zasahování do personálních věcí Trojkoalice. Tady jde o fungování rady. A rada si nemůže dovolit mít nějaký volný radikál pobíhající tady po médiích a kritizující ostatní členy rady, kteří dělají svoji práci. Přičemž on tu práci nestíhá, dělá ji nekvalitně," uvedla Krnáčová.

Trojkoalice bude o požadavku ANO a ČSSD jednat

Trojkoalice za Stropnickým zatím stojí, zda ho vymění, není jasné. „Takto ultimativně to od našich partnerů nikdy nezaznělo, budeme to ještě probírat i v jednotlivých stranách, které tvoří Trojkoalici. Je to novinka a nečekali jsme to,“ řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Tím, kdo pochybil, byla podle ní Krnáčová, která stavební předpisy neprojednala s koaličními partnery.

V rámci Trojkoalice neexistuje žádný problém, uvedl radní Jan Wolf (KDU-ČSL). Zda bude koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice pokračovat, bude prý záležet na dalších jednáních.

Rozdělení mandátů v pražském zastupitelstvu
Zdroj: ČT24

O koaliční krizi jednala už i vedení jednotlivých stran Trojkoalice. Vedení Strany zelených, KDU-ČSL i STAN se shodla, že postup primátorky byl nestandardní, přesto ale považují setrvání v koalici za prospěšné.

Termín příštího koaličního jednání

Primátorka Adriana Krnáčová uvedla, že další jednání na toto téma bude začátkem září. Tento termín potvrdil i Petr Štěpánek (SZ), předseda klubu Trojkoalice. „Do té doby si to musíme vyjasnit na jednotlivých klubech, případně na stranických předsednictvech,“ uvedl.

Předseda pražské organizace Strany zelených a koaliční zastupitel Ondřej Mirovský uvedl, že o požadavku na výměnu Stropnického bude Trojkoalice a vedení pražských zelených jednat v pondělí. „Osobně neočekávám, že bychom tomuto nátlaku ustoupili," dodal. Pokud Trojkoalice odvolání Stropnického odmítne, může to podle ČSSD znamenat i konec pražské vlády.

Video Události
video

Reportáž: ANO i ČSSD chtějí konec Matěje Stropnického

Zastupitelé Prahy se sejdou 10. září

O osudu pražské koalice i náměstka primátorky Matěje Stropnického by se mohlo definitivně rozhodnout 10. září, kdy zasedne zastupitelstvo.