Ředitel litoměřické věznice Tomáš Líbal, podezřelý z korupce, půjde do vazby

Českobudějovický soud vzal do vazby ředitele litoměřické vazební věznice Tomáše Líbala. V pondělí ho zadržela kvůli podezření z korupce Generální inspekce bezpečnostních sborů. Důvodem vazby je obava z možného ovlivňování svědků, řekla státní zástupkyně Božena Mikešová. Líbal je obviněný z vydírání a podplácení.

Tomáš Líbal
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet. Případ budou řešit českobudějovičtí žalobci, jelikož skutek, kvůli němuž je Líbal stíhán, se stal v jejich obvodu.

„Je zde obava, že by Líbal ovlivňoval svědky, případně mohl jiným způsobem mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání. On tvrdí naprostý opak toho, co říká generální ředitel Vězeňské služby," uvedla státní zástupkyně Božena Mikešová.

Českobudějovický soud začal rozhodovat o vazbě v 8:15 a jednání skončilo před 11:00. Mikešová řekla, že nyní policie bude muset vyslechnout řadu svědků, kteří by měli vypovídat, zda mluví pravdu Líbal, nebo Ondrášek. „Zatím spíše věříme tvrzení generálního ředitele, neboť jsou zde další důkazy, které byly zjištěny operativně pátracími prostředky," řekla státní zástupkyně.

Podle generálního ředitele Vězeňské služby jde o jeho snahu prověřovat zakázky

Generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek v pondělí novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní.

„Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun," tvrdí Pavel Ondrášek.

Kromě údajného vydírání se kauza týká i některých zakázek Vězeňské služby. Jejich počet nechtěl Ondrášek upřesnit, aby neohrozil šetření inspekce. Stejně tak odmítl jmenovat konkrétní osoby.

Tomáš Líbal dělal dříve ekonomického náměstka Ondráškovu předchůdci Dohnalovi

Tomáš Líbal, který na generálním ředitelství působil za Ondráškova předchůdce Petra Dohnala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Jeho místo Ondrášek zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.