Ústecko chce získat logistické centrum systému Galileo. Stát na něj nepřispěje

Česká republika je spolu s Belgií mezi posledními dvěma uchazeči o umístění logistického centra evropského satelitního systému Galileo, píše deník E15. Centrum by mohlo být umístěno v areálu v Mostě-Velebudicích, Ústecký kraj a ministerstvo dopravy se ale zatím nedohodly, kdo jeho zbudování zaplatí. „Stát s tím nepočítá a nemá na to peníze,“ řekl ČT ministr dopravy Dan Ťok. „Náklady jsou takové, že by si to kraj nemohl ze svých prostředků dovolit," řekl ale hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).  Evropská komise totiž bude po 20 let pouze platit provozní náklady centra.

Systém Galileo
Zdroj: ISIFA/EPA Autor: OHB System AG

Logistické centrum bude jako jediné v Evropě skladovat náhradní díly pro infrastrukturu Galilea, včetně částí družic, pozemních antén a dalších IT komponent. V centru se bude odehrávat také základní montáž. O umístění centra usilovaly v Česku vedle Ústeckého kraje ještě Karlovarský, Středočeský a Moravskoslezský kraj.

O financování případné výstavby centra ale nyní není jasno. „Snahu Ústeckého kraje podporuji za předpokladu, že to nebude mít nárok na státní rozpočet,“ řekl ministr dopravy. „Nikdy jsme nikomu neřekli, že vybudování centra budeme financovat,“ dodal Ťok. „Zastupitelstvo Ústeckého kraje souhlasilo pouze s variantou, že by náklady hradil stát,“ uvedla proti tomu mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. „Pokud by byla podmínka, že si kraj centrum musí zafinancovat, tak bychom do toho nešli,“ doplnil Bubeníček.

O penězích jsme se zatím nebavili. Pokud ale chce stát logistické centrum v kraji vybudovat, jsme pro. Samotný kraj na něco takového nemá prostředky.

Oldřich Bubeníček

Hejtman Ústeckého kraje

Evropská komise očekává detaily českého řešení do konce srpna. O umístění logistického centra Brusel rozhodne zřejmě v říjnu, provoz ve vybrané lokalitě by měl začít v roce 2017. Náklady na výstavbu nejsou zatím známé, naznačil je ale Ťok. „Velmi mě překvapila informace, že příprava prostor pro logistické centrum Galileo bude stát zhruba 170 milionů korun a já bych měl žádat další desítky milionů z rozpočtové rezervy. Potom si dávám otázku, jestli je taková aktivita rozumná,“ řekl.

Prestiž je, že v Praze máme Galileo jako takové. To vytváří možnosti. Mít logistické centrum pro distribuci náhradních dílů podle mě taková prestiž není.

Dan Ťok

Ministr dopravy

Přínosy vesmírného skladu nepopírá kraj ani ministerstvo. Očekává se vznik padesátky nových pracovních míst přímo v centru a dalších desítek v přidružených službách. Centrum by také mohlo do své blízkosti přitáhnout technologické firmy.

Video Studio ČT24
video

Bubeníček: Kraj centrum Galileo platit nebude

V Praze od roku 2012 sídlí agentura GNSS, která se zabývá vývojem systému Galileo. Agentura je součástí Evropské kosmické agentury (ESA), pro kterou koncem července vláda schválila zvýšení českého příspěvku.