Jeleni v Srní na Šumavě - archivní snímek z ledna 2014

Jeleny bude nově možné pozorovat i na šumavské Kvildě

Správa šumavského národního parku otevřela návštěvnické centrum s jelením výběhem. Projekt za 75 milionů korun má ukázat návštěvníkům Kvildy život zvěře v divoké přírodě. Na podzim se otevře podobné centrum i na Srní – s vlčí smečkou.

 

Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. V osmihektarové oboře je zatím šest kusů jelení zvěře. Čekání na ni ale vyžaduje od zájemců značnou trpělivost a hlavně tiché chování.

V budoucnu chce správa parku chovat na Kvildě jednou tak velké stádo. To ale vyžaduje každodenní péči a kontrolu celé obory. Vedoucí návštěvnického centra František Hrůza uvedl, že jelenům už teď přilepšují stravu dužnatým krmivem. „To hlavní přikrmování ale přijde až v zimním období,“ dodal.

Interaktivní expozice i pro handicapované

Samotné návštěvnické centrum nabízí rozsáhlou expozici s údaji o jelenech i jiných druzích zvířat a také interaktivní obrazovky pro handicapované. Ti mohou sami ovládat kamery umístěné v oboře na věžích. Šumavský národní park chce v návštěvnickém centru pořádat taky fotografické výstavy nebo odborné semináře. Středisko oficiálně zahájí provoz ve středu 19. srpna.

"Měli jsme vytipovaných sedm lokalit, kde by bylo možné vybudovat návštěvnická centra podobného typu se zaměřením na různé druhy zvířat. U Kvildy jsme se rozhodli pro tři z nich. Jeleny postupně doplní výběhy pro rysa ostrovida a prase divoké," uvedl náměstek ředitele šumavského národního parku Miloš Juha.

Zhruba za měsíc by mělo zahájit provoz další návštěvnické centrum. To lidé najdou u Srní na Klatovsku a tematicky se bude věnovat životu vlka.

Dotace pomohou na Šumavě i desítkám menších projektů

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že ministerstvo na Šumavě chystá i jiné podobné programy. „Máme desítky dalších menších projektů. Máme pořád možnost využít peníze z Operačního programu Životní prostředí do roku 2020. Tato možnost je historická, protože možná že po roce 2020 taková příležitost nebude," uvedl Richard Brabec. 

Návštěvnické centrum u Kvildy vzniklo právě díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Dotace činila 90 procent z celkové částky. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Pozorování jelenů nově i na šumavské Kvildě