Kdo připravil stavební předpisy? Magistrát ne, tvrdí Piráti

Zastupitelé České pirátské strany kritizovali postup pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která při jednání rady předložila vlastní návrh stavebních předpisů a spolu s radními za ANO a ČSSD naopak zamítla návrh, který připravil náměstek Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Podle Pirátů Krnáčová Trojkoalici se svým návrhem vůbec neseznámila, navíc zpochybnili její tvrzení, že návrh připravil primátorčin sekretariát. Metadata souboru s návrhem prokázala, že vznikl zcela mimo magistrát. Krnáčová však tvrdí, že jsou metadata pouze důsledek konzultace s městským Institutem plánování a rozvoje.

Video ZVUKOVÝ ZÁZNAM: Jednání pražské městské rady o stavebních předpisech
video

ZVUKOVÝ ZÁZNAM: Jednání pražské městské rady o stavebních předpisech

Zdroj: ČT24

Před odpoledním jednáním štěpící se pražské rady přišli opoziční piráti s informacemi, ze kterých vyplývá, že rada schválila primátorce Krnáčové návrh stavebních předpisů, který připravil kdosi mimo magistrát. 

„Máme dokumenty, které svědčí o tom, že pražské stavební předpisy, jak je předložila primátorka, nevznikly v jejím sekretariátu. To, že tam návrh vznikl, uvedla po jednání rady v úterý,“ řekl předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Vyplývá to podle něj z metadat v souboru s návrhem. Piráti vycházejí také ze zvukového záznamu jednání, který si můžete poslechnout i na této stránce. Jak upozornil redaktor ČT Martin Tyburec, ze záznamu také vyplývá, že radní klíčovou záležitost místo v sále probírali v potají v kuchyňce.

Informace, které shrnují data o původu souboru, podle opozičních zastupitelů ukázaly, že návrh – resp. důvodová zpráva k návrhu nových stavebních předpisů – vznikl v systému MAC OS, který ale magistrát vůbec nevlastní. Jako autor souboru je uveden Ondřej Boháč, zástupce ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR). Soubor ovšem vytvořil pouze hodinu před jednáním rady. „To jsou metadata uvedená v systému. Pokud tvrdí, že to dělal její sekretariát, není to pravda,“ poznamenal Michálek.

„Paní primátorka neumí posílat nejen e-maily, ale ani odstranit metadata z dokumentu.“

Jakub Michálek

Předseda klubu Pirátů v pražském zastupitelstvu

Data zůstala po konzultaci, trvá na svém Krnáčová

Adriana Krnáčová ale nadále trvá na tom, že návrh připravili její úředníci. Metadata, na která poukázali Piráti, vznikla při konzultaci s IPR. „Návrh připravila její kancelář a konzultovala ho s IPR. Jednalo se v zásadě jen o legislativně technickou záležitost. Vycházeli jsme z podkladů, které vznikly v rámci dosavadního projednávání možných podob PSP,“ uvedl vedoucí magistrátního oddělení komunikace Vladimír Řepka.

O konzultaci hovořil také mluvčí IPR Adam Švejda. Že by institut předpisy vytvořil, odmítl. "Byli jsme požádáni o komentář k důvodové zprávě, který jsme poskytli, neboť jsme příspěvkovou organizací města a je naší povinností se k podobným dokumentům vyjadřovat," uvedl mluvčí.

Vladimír Řepka také odmítl, že by primátorčin sekretariát nemohl návrh rychle připravit, jak tvrdí Piráti. Jde podle něj z větší části o původní stavební předpisy přijaté za primátora Hudečka, kterému ale ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo platnost. Úředníci pouze opravili nedostatky, které se ministerstvu a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nelíbily.

„Úprava se týkala nejklíčovějších paragrafů, kvůli kterým ministerstvo pozastavilo platnost předchozího dokumentu,“ uvedl Řepka. Primátorka předložení svých předpisů zdůvodnila obavou, že by Praha mohla zcela ztratit právo vydávat vlastní stavební předpisy. Stropnického obvinila z neschopnosti.

Video Martin Tyburec: Pražská koalice by se mohla změnit
video

Martin Tyburec: Pražská koalice by se mohla změnit

Jde o předpisy, Stropnického nebo o truc?

Kvůli stavebním předpisům se zvětšily rozpory v pražské koalici. Poté, co rada hlasy svých členů z ANO a ČSSD zamítla návrh trojkoaličního náměstka Matěje Stropnického, naopak schválila návrh Krnáčové a Stropnickému odebrala stavební předpisy z gesce, hovořili členové Trojkoalice o porušení koaliční smlouvy. Matěj Stropnický uvedl, že v něm nová verze předpisů vyvolává dojem, že „ruka developerova nebyla daleko od psaní tohoto textu".

Martin Tyburec

Redaktor ČT

„Zdá se, že je to faktický spor. Ve stavebních předpisech jde o velké peníze. Zároveň jde o osobu Matěje Stropnického, který není příliš konsenzuální, kdybych to tak řekl. Co se týče nahrazení (Trojkoalice jinou stranou), o tom se v kuloárech živě diskutuje. Mohla by to být TOP 09, mohla by to být nějaká část Trojkoalice: Jedna ze tří stran by byla nahrazena něčím jiným."

Martin Tyburec

Redaktor ČT

Opoziční lídři se ale vyjadřují velmi zdrženlivě. Předseda pražské ODS Filip Humplík vyloučil, že by občanští demokraté mohli v radě nahradit Trojkoalici – k tomu ostatně ani nemají dostatek hlasů. Piráti se potom odmítají podílet na vládě městu, které by se současně zúčastnili sociální demokraté, ODS nebo komunisté. Jiří Nouza z TOP 09 sice podobně kategorický nebyl, uvedl však, že čeká na výsledek současné koaliční krize: „Dokud se situace nějakým způsobem nevyřeší, my do toho vstupovat nebudeme.“

Pražská organizace Starostů a nezávislých (STAN), která je součástí Trojkoalice, odsoudila chování primátorky Adriany Krnáčové kolem Pražských stavebních předpisů. Jde podle nich o její osobní spor s náměstkem Matějem Stropnickým. Současnou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice ale starostové nezpochybňují. „Chceme restartovat důvěru mezi koaličními partnery, protože byla zásadně otřesena. To očekáváme od nadcházejícího koaličního jednání,“ uvedla strana v prohlášení.