Pražskou záchranku povede po Schwarzovi Petr Kolouch

Zdeněk Schwarz oficiálně končí na postu šéfa pražské záchranné služby kvůli dlouhodobým sporům se zaměstnanci. Rada hlavního města zároveň vybrala jeho nástupce. Pražskou záchranku tak povede bývalý náměstek z motolské nemocnice Petr Kolouch.
Petr Kolouch
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal
Video Kolouch chce zlepšit přednemocniční péči o pacienty
video

Kolouch chce zlepšit přednemocniční péči o pacienty

Kolouch chce zlepšit přednemocniční péči o pacienty

s1230, 30.6

Schwarze nahrazuje v čele záchranné služby Kolouch

Zájem o vedení pražské záchranné služby projevily skoro dvě desítky lidí, do hlavního kola se kvalifikovali čtyři. V médiích se už před volbou objevila informace, že by šéfem záchranky měl být bývalý náměstek z Fakultní nemocnice Motol Petr Kolouch. Radní nakonec volbu potvrdili. „Jsem rád, že jsme výběr nového ředitele zvládli,“ prohlásil ještě před zveřejněním jména radní pro zdravotnictví Radek Lacko. Kolouch v Motole působil jako náměstek pro urgentní medicínu. Z minulosti má zkušenosti ze záchranářské praxe a z oblasti anesteziologie. Pro pražskou záchrannou službu s přestávkami pracoval mezi lety 1993 až 2013.

„Začínal jsem na záchranné službě již jako medik a po celou dobu působím na urgentním příjmu,“ představil se Kolouch, který se těší, že se záchrannou službou dají do pořádku nesrovnalosti, jež ještě zlepší péči o pacienty v přednemocniční péči. Hlavně se budou věnovat místu předání. „To jsou problémová místa, která je potřeba řešit. Rád bych ale ujistil, že záchranná služba funguje, a to dobře. Velmi si vážím profesionálů, se kterými mohu nadále spolupracovat,“ dodal.

Složité umisťování pacientů

SanitkyLoni na jaře se začalo mluvit o problémech záchranářů s umísťováním pacientů do nemocnic. Třeba přes hodinu vozili po Praze ženu s otravou, protože ji odmítlo přijmout sedm nemocnic. Ministerstvo na to posléze reagovalo nařízením, že pacienty v Praze musí od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Po dalším zveřejnění komplikovaného umístění pacientů loni v létě ředitelé pražských nemocnic obvinili tehdejšího šéfa záchranné služby Zdeňka Schwarze, který byl tehdy i senátorem, ze zkreslování a zveličování problému za účelem jeho reklamy před podzimními senátorskými volbami.


Kolouch plánuje vyjednávat s ministerstvem zdravotnictví, které chystá centralizaci příjmů. Hodlá se seznámit s magistrátním auditem záchranné služby. Chce také, aby zaměstnanci měli svého zástupce ve vedení. „První účty složím za 100 dní,“ slíbil.

O návrat usiloval i Schwarz

Mezi adepty na funkci byl i poslední šéf Zdeněk Schwarz, kterého radní odvolali kvůli dlouhodobým problémům uvnitř organizace. V době svého odvolání sice mluvil o tom, že se do konkurzu hlásit nechystá, nakonec otočil. Soudí totiž, že záchranku vedl dobře a vypsané podmínky splňoval. Nadále chce zůstat jako lékař záchranné služby.

Zdeněk Schwarz
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Problém v jeho případě byl, že si zaměstnanci záchranné služby na Schwarze dlouhodobě stěžovali, část z nich několik měsíců volala po jeho odchodu. Následný audit ukázal, že Schwarz řídil záchranku autoritativně a vázla komunikace. Schwarz tvrdí, že rada podlehla nátlaku a šikaně odborů. Žádnou vinu necítí.

Pražští záchranáři loni ošetřili přes 110 tisíc pacientů, tedy asi tři sta denně. Letos počet výjezdů vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří zhruba se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.