Od podzimu už v Praze psa bez vodítka nevyvenčíte

Téměř 80 tisíc psů se od podzimu nebude smět po Praze pohybovat bez vodítka. Metropole připravuje vyhlášku, která volné pobíhání psů zakazuje. Přidá se tak k dalším velkým městům v Česku, která přísnější pravidla zavedla už dřív.

Magistrát chce novou vyhláškou ochránit kolemjdoucí před možným napadením a také omezit znečištění ulic psími exkrementy. Podle majitelů psů to ale nemá smysl.

„Bude zase absurdní situace, že se lidi budou pokutovat zbytečně, ale nic to nevyřeší,“ tvrdí majitelka psa Dagmar Němcová. Advokátka občanského sdružení Strana psa Barbora Pražanová se zase domnívá, že vyhláška zasahuje do práv majitelů psů a je i v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. „Majitelé psů je v podstatě nebudou mít kde venčit,“ řekla ČT.

Zákaz volného pobíhání psů se nyní v Praze vztahuje jen na vybrané veřejné parky.

„Všechna místa v Praze, kde je volný pohyb psů zakázán, jsou označena piktorgramy. Pokud je lidé nerespektují, mohou dostat až tisícikorunovou pokutu.“

Natálie Forsterová

redaktorka ČT

O tom, kde bude pohyb psů dovolený, mají rozhodnout v připomínkovém řízení jednotlivé městské části. „Navrhnou místa jako například psí louky,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Radnice ale podle něj zároveň navrhnou i místa, kde bude pohyb psů zakázaný úplně.

Video Události
video

Praha chce zakázat pohyb psů bez vodítka

O účinnosti zákazu ale pochybují i někteří odborníci. Podle nich je mnohem důležitější správný výcvik psa. „Bylo by lepší řešit lidi, co mají psy jako takové, protože tam ten problém začíná,“ myslí si veterinární lékařka Martina Načeradská.

Praha je z velkých českých měst poslední, které chce volný pohyb psů zakázat. V Brně, Ostravě nebo v Plzni už takové vyhlášky existují.