Černé stavbě v Hradci Králové chybí klíčový souhlas

Nizozemský investor CTP, který v Hradci Králové buduje skladový areál bez stavebního povolení, nedodržel termín a neodevzdal chybějící doklady. Stavební úřad řízení o dodatečném povolení stavby přerušil a povolil žadateli další prodloužení o jeden měsíc. Podle informací ČT ale jeden potřebný dodatečný souhlas investor nezíská.

Kamióny zatím nedokončenou černou stavbu skladového areálu CTP v Hradci Králové míjejí. Stavební úřad v současnosti vede souběžně dvě řízení. Jedno o zbourání a druhé o dodatečném povolení. Obě tato řízení jsou přerušena.

Firma CTP Stavebnímu úřadu nedodala všechny potřebné souhlasy dotčených účastníků. Do konce června totiž měla předložit souhlas například od energetiků a plynařů. V řízení o dodatečné legalizaci povolil stavební úřad prodloužení termínu, do kdy může investor doplnit chybějící dokumenty.

Mluvčí hradeckého Magistrátu Magdaléna Vlčková potvrdila, že úřad zatím nemá všechny dokumenty potřebné k tomu, aby mohl rozhodnout. "Investor požádal poslední den lhůty, tedy 30. června, o prodloužení celého řízení. Úřad mu v tomto vyjde vstříc. Znamená to, že má ještě dálší měsíc možnost všechny potřebné dokumenty dokládat," konstatovala Magdaléna Vlčková.

Tomáš Novotný z firmy CTP uvedl, že jim chybí vyjádření odboru dopravy: "To bychom měli doložit koncem tohoto týdne," uvedl Novotný.

Primátor se obává nadměrného průjezdu kamionů

Hradecký primátor Zdeněk Fink nechal jako řadový občan prověřit studii o vlivu stavby na životní prostředí - část o provozu 80 kamionů, které mají podle firmy denně do skladu jezdit. "Nevím, jakou mají manipulační plochu uvnitř, na otáčení kamionů, ale deklarovat asi 82 kamionů denně, to samo o sobě je už velké číslo," konstatoval primátor a dodal, že se obává, aby kamionů nejezdilo ve skutečnosti víc. "Aby nám to komunikaci, kterou budeme ještě potřebovat, nezablokovalo," doplnil Zděnek Fink (HDK).

Podle primátora by bylo dobře, aby staba byla odstraněna: "Příště, až přijdou do Hradce Králové něco stavět, by měli postupovat zcela jinak," konstatoval a postup investora označil za nehorázný: "Neříkám protizákonný, protože černé stavby se běžně dají takzvaně obílit, ale co oni provedli tady, to by se u nás v republice dít nemělo," uvedl Zdeněk Fink (HDK).

Tomáš Novotný z investorské firmy CTP ale oponuje: "Za chybu, kterou jsme v povolovacím procesu udělali, jsme se omluvili a dodatečným povolením se snažíme zjednat nápravu," řekl Novotný.

Pokuty a chybějící souhlasné stanovisko

Firma CTP nizozemského podnikatele Remona Vose už zaplatila dvě pokuty, celkem 1 660 000 korun. Na odkryté černé stavbě ale vznikají ještě větší materiální škody.

Podle informací z radnice, které má ČT k dispozici, investor jedno dodatečné souhlasné stanovisko nezískal a nikdy nezíská. Úřad zatím ale nechce být konkrétnější.

Srovnání s případem před 10 lety - nařízená demolice chaty

Před deseti lety nařídil hradecký Stavební úřad zbořit rekreační chatu. Petr Adamec zvelebil původní předválečné stavení, ale bez povolení ho rozšířil o 14 metrů čtverečních. I když nabízel statisícovou pokutu, úřad byl neoblomný a v říjnu 2005 šel dům k zemi. Právě s tímto případem můžou postup Stavebního úřadu vůči nizozemskému investorovi někteří obyvatelé Hradce Králové teď srovnávat.

video Černá stavba v Hradci Králové
Video Události v regionech (Praha)
video

Černá stavba v Hradci Králové