Kvůli znečištěné vodě na Praze 6 padlo trestní oznámení

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) podal trestní oznámení kvůli znečištěné vodě. Oznámení je podáno na neznámého pachatele, který se měl dopustit zločinu obecného ohrožení z nedbalosti. Zasaženo bylo na 32 tisíc obyvatel městské části, lékaři evidovali nejméně 460 nemocných.
Video Odškodnění kvůli vodě, pojišťovna vyplatila už 400 tisíc korun
video

Odškodnění kvůli vodě, pojišťovna vyplatila už 400 tisíc korun

Hygienici označili vodu v Dejvicích jako pitnou minulý čtvrtek, voda podle rozborů už neobsahovala bakterie ani viry. Ještě do víkendu byly v ulicích Prahy 6 k dispozici cisterny s náhradní vodou. Nyní radnice Prahy 6 řeší se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) náhradu škody postižených. Každému, kdo doloží potvrzením od lékaře nebo stvrzenkou z lékárny o koupi léků na průjem, že se ho problémy s vodou dotkly, nabízejí odškodnění 5 tisíc korun. Dosud se ozvalo přes třináct set obyvatel, bez nedostatků ale bylo jen přes tři sta žádostí. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář by uvítal, kdyby se odškodnění uplatnilo plošně. O náhradu mohou napsat i místní podniky.

PVK potom plánuje odpustit vodné a stočné za období dvou týdnů pro obyvatele městské části, Kolář přednesl návrh, aby šlo o celý měsíc. „Radnice městské části Prahy 6 dál jedná se společností Pražské vodovody a kanalizace,“ uvedla vedoucí tiskového odboru městské části Libuše Stoklásková.

Bez pitné vody byli obyvatelé Prahy 6 oficiálně od neděle 24. května do čtvrtka 28. května, problémy s kvalitou vody ale vznikly dřív. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 60 cisternami. Praha 6 vozila pitnou vodu do škol a domů seniorů a poté ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách. Vodovod v těchto místech navíc vede pod kanalizací, což je zakázáno.