ČT: Politici levně zprivatizovali byty. Nyní podporují vyšší ceny

Brno - Podle zjištění České televize nejméně dva zastupitelé ze současné brněnské čtyřkoalice odkoupili od města levně byt. Přitom ale právě současné vedení odhlasovalo změnu podmínek pro další privatizující, když výrazně navýšilo ceny za městské byty. Dráž odkoupí lidé i ty, které už měli výhodněji přislíbené bývalým zastupitelstvem.

„Byl to názor převážně našeho klubu, ale i můj, že bychom se měli chovat jako správní hospodáři,“ vysvětloval Martin Schwab z hnutí ANO, proč zvedl ruku pro zvýšení ceny za odkup privatizovaných bytů. Sám ale bydlí v domě v ulici Nové sady, který výhodně zprivatizoval před šesti lety.

Za třípokojový byt o ploše 62 metrů čtverečních tenkrát zaplatil zhruba 460 tisíc. Kvůli krizi byla tehdejší obvyklá cena podobných bytů jeden a půl až dva miliony korun. Teď už by takový byt u centra podle realitních odborníků stál dva a půl milionu. „Já jsem byt opravdu privatizoval. Nicméně nyní jsem zastupitelem městské části Brno-střed a mám na to takový názor, který jsem projevil v hlasování,“ pokračoval Schwab.

„Za kolik jste koupil byt?“

„To už si nepamatuju.“

„Vy si nepamatujete, za kolik jste koupil byt v privatizaci?“

„Asi za sedm a půl tisíce na metr čtvereční.“


Na otázku, zda si myslí, že je v pořádku zprivatizovat byt za výhodnějších podmínek a nyní odhlasovat jiné, odpověděl krátce. „Mně tenkrát přišla taková nabídka, tu jsem využil. Dál se k tomu vyjadřovat nebudu. Já jsem teď zastupitel a mám na to názor takový, jaký mám,“ uzavřel Schwab.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Žádný byt jsem neprivatizoval, tvrdil Juránek. Pak se přiznal

Jeho kolega koaliční zastupitel, lidovec Stanislav Juránek, se sice z klíčového zasedání zastupitelstva omluvil, zdražení bytů ale hájí. Juránek je spolustraníkem náměstkyně primátora Kláry Liptákové, která schválení změny podmínek privatizace letos v dubnu prosadila.

„Nejde o to, že se změnily podmínky. Důležité je, abychom o těch bytech správně rozhodli,“ okomentoval novou cenu Juránek. Podle svých slov nemůže akceptovat to, že spousta lidí městské byty koupila a pak prodala s velkým ziskem.

„Já sám jsem žádný byt neprivatizoval, protože jsem členem bytového družstva, které si samo postavilo dům,“ uvedl Juránek. Jenže podle dokumentů, které má ČT k dispozici, právě Stanislav Juránek před několika lety zprivatizoval velmi výhodně byt v ulici Milady Horákové v centru Brna. Vlastnictví bytu přiznal až po několika dotazech.

Dva plus jedna odkoupil od města podle notářského zápisu za necelých 403 tisíc. Byt, který má 78 metrů čtverečních, by nyní podle realitních odborníků, stál podstatně více. Asi dva a půl milionu. Na dotazy, co se změnilo od doby, kdy on sám před pár lety privatizoval, a proč by nyní měli zájemci, kteří už měli byty za nižší cenu přislíbené, platit více, nebyl schopný odpovědět.

„V čem je tedy rozdíl?“

„Hmm.“

„V čem je tedy rozdíl se ptám.“

"Hmmm. V čase."


Kvůli změnám chodí vedení radnice výhružné e-maily

Na dubnovém jednání zastupitelé Brna schválili prodej 25 domů, kterých se dotklo prosincové pozastavení privatizace. Nově budou byty prodávány za cenu, která je místně obvyklá. Stávající žadatelé jen dostanou slevu 25 procent jako kompenzaci za změnu podmínek v průběhu privatizace. Lidem se ale postup města nelíbí.

I přes nabídnutou slevu totiž znamenají nové podmínky pro privatizující, že za byt zaplatí místo 30 procent obvyklé ceny procent 75. Tedy více než dvojnásobek částky, s jakou počítali. Na město proto chystají žaloby. Navíc si mnozí z nich už sjednali hypotéky. Na město se proto chystají podat žaloby a chtějí dál vyjednávat o slevě. Kvůli novým podmínkám vedení radnice dokonce někdo vyhrožuje e-mailem.

Brno se svých bytů zbavuje už dvanáct let

Demonstrace na náměstí Svobody

Privatizace městských bytů se naplno rozjela v roce 2002, aktualizovaná pravidla vznikla v roce 2007 a jsou dostupná na webu města Brna. Tam je také seznam domů doporučených k prodeji, jsou jich více než dvě stovky. Jestli se jich ale Brno ve skutečnosti zbaví, záleží na rozhodnutí zastupitelů – ti totiž musí prodej odhlasovat. Magistrát už posvětil prodej více než 20 tisíc bytů napříč všemi městskými částmi.