Kulatý křišťál pro kulaté Vary. Moser chystá glóby

Ve sklářské huti Moser vrcholí výroba křišťálových glóbů pro jubilejní 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Bronzové sošky sklárně dodává sochařský ateliér Miloše Vacka a na červeném koberci se zalesknou 3. července, kdy výroční Vary začínají.
Video Skláři chystají křišťál pro kulaté Vary
video

Skláři chystají křišťál pro kulaté Vary

Křišťálová koule má průměr 11,5 centimetru. Zkompletovaná soška je vysoká 42 centimetrů a váží pět kilogramů. V letošním roce vyrábí Moser šestnáct křišťálových glóbů, z toho pět je zlatých a jedenáct stříbrných.

Tak jako každoročně i letos stojí za karlovarským oceněním sklářská dílna mistra skláře Radka Vachouška. Výroba začíná v peci nabráním správného množství skloviny rozpálené na více než tisíc stupňů Celsia. Kouli skláři tvarují ručně, z materiálu musí odstranit všechny bublinky a další vady. „Když bublinku nevystřihnu a ponechám v glóbu, začne se při chlazení ve sklovině rozpínat, protože má odlišnou teplotu,“ vysvětlil Radek Vachoušek.

Výroba křišťálových globů pro karlovarský filmový festival
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

V chladírně odpočívá vytvořená koule čtyřiadvacet hodin. Dokonalý tvar a lesk festivalové ceny pak už závisí na šikovnosti brusiče. Jiří Khás každý glób upravuje přesně na míru bronzové sošce, k níž se pak glóby přilepí. „I bronzové dívky jsou ruční práce sochaře Miloše Vacka. Proto je každá originál a rozpětí rukou nemusí být přesně stejné,“ vysvětlila manažerka marketingu společnosti Moser Hana Wollerová.

Soškou s křišťálovým glóbem se každoročně na Mezinárodním filmovém festivalu oceňují nejlepší filmy, tvůrci, herci a další významné osobnosti. Její váhu už pocítila řada filmařů a herců, například John Travolta, Oliver Stone, Antonio Banderas, Judy Denchová, John Makovich, Helen Mirrenová nebo Robert de Niro. Loni ji převzal Mel Gibson.