Stromy letos kvetou intenzivněji než jindy

Ostrava – Dvě teplé zimy a příznivé klimatické podmínky způsobily, že letos abnormálně kvetou všechny stromy i byliny. Lesníci z celé republiky se shodují, že tak jako letos nekvetly stromy v lesích posledních pět let. Velké množství pylu je nepřehlédnutelné i ve městech. Řidiči, kteří parkují delší dobu v blízkosti stromů, musejí před jízdou otřít nánosy žlutozeleného poprašku, aby viděli na cestu. Problémy mají alergici. Ulevit by se jim mělo v červnu.

Pyl padá z kvetoucích smrků, kterých je nejvíce, borovic, modřínů, jedlí, ale i listnatých stromů – javorů, buků nebo bříz. „Dvě teplé zimy pravděpodobně zvýšily energetické zásoby dřevin, které tak mají mnohem více květů než v jiných letech,“ uvedl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky Ladislav Půlpán. „Lesníci mohou očekávat vyšší úroku smrkových šišek a tedy i dostatek kvalitního sadebního materiálu pro obnovu lesů,“ uvedla mluvčí firmy Eva Jouklová.

Pro alergiky ve městech i na vesnicích je toto období velmi náročné. Vedle květu bříz, dubů či buků začíná pylová sezóna travin, které alergikům způsobují největší problémy. V obrovském množství kvetou jehličnany. Jejich pyl sice není častým zdrojem alergií, při větším množství dráždí i horní cesty dýchací lidí, kteří na alergie netrpí. „Rychlý nástup jara, spíše už léta, kdy všechny porosty začaly produkovat pyl téměř najednou, je v ovzduší znát velmi výrazně,“ uvedl lesník Jiří Chovanec.

Video Pylu ze stromů je více než jindy
video

Pylu ze stromů je více než jindy

Alergoložka Olga Škopková říká, že po příchodu z pobytu v přírodě by se lidé měli osprchovat a očistit si oděvy, aby se alergenů zbavili. V současné době začaly kvést kromě travin duby, také platany, jitrocel či šťovík.