Strojní fakulta získala nový lesk. Za 640 milionů

Brno – Fakulta strojního inženýrství brněnského Vysokého učení technického (VUT) má za sebou nákladnou rekonstrukci. Dříve nejvyšší budova Brna měla původně získat pouze nový plášť za 180 milionů korun. Po zjištění vad na statice se ale náklady vyšplhaly na 640 milionů. Nyní mají dělníci před sebou už jen dokončovací práce v interiérech. Hotovo by mělo být během léta, studenti se ale do budovy vrátí až s jarním semestrem.

Nekvalitní práce z doby, kdy budova vznikala, může za zdržení a prodražení rekonstrukce Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT. Podle znaleckých posudků se na statice budovy podepsala jak špatná kvalita použitého betonu, tak i montáž celé nosné konstrukce. Až při rekonstrukci se totiž zjistilo, že v nosných sloupech chybí desítky tun oceli. „Nově zde přibylo 550 tun oceli, které vyztužují stávající betonové nosné sloupy a současně i stropy objektu,“ popsal vedoucí stavebně technického odboru VUT Petr Marvan.

Video Bez komentáře: Rekonstrukce strojní fakulty VUT se chýlí ke konci
video

Bez komentáře: Rekonstrukce strojní fakulty VUT se chýlí ke konci

VUT si nechalo spočítat i variantu, která by znamenala srovnat dosavadní výškovou budovu se zemí a postavit zcela novou. Takovou možnost ale škola nakonec zavrhla s tím, že by byla ještě o 200 milionů dražší, než stávající řešení za 640 milionů korun. Pro srovnání: výstavba brněnské AZ Tower, aktuálně nejvyšší budovy České republiky, stála 800 milionů korun. Tedy „jen“ o 160 milionů víc, než v případě fakulty spolykala rekonstrukce.

Strojní fakulta byla se svými 74 metry do roku 2012 nejvyšší budovou ve městě. VUT zaplatí za její opravu 153 milionů korun, dalších 485 milionů poslalo ministerstvo školství. Opravy skončí v září, studenti se ale zpátky do budovy přestěhují až příští rok v únoru, kdy už budou zatím prázdné místnosti znovu vybavené.