Každý kabel pro Blanku od jiného výrobce? Nevadí, vlhké jsou všechny

Praha – Blanka a její vlhké kabely se staly „hitem“ počátku letošního jara. Spory nyní utichly, protože se všechny strany dohodly, že nejdříve tunel dokončí a se čtyřletým zpožděním konečně otevřou. Ticho ale může následovat velmi silná bouře, jak naznačuje například neveřejný posudek, který si nechal vypracovat pražský magistrát. Vyplývá z něj, že jsou na stavbě kabely od mnoha různých výrobců a není k nim dostatečná dokumentace.

„Montáž kabelů prováděla celá řada firem – subdodavatelů, kteří si sami nakupovali kabely. Tento postup je poměrně neobvyklý. Díky tomuto postupu došlo k tomu, že na stavbě jsou instalovány kabely od mnoha různých výrobců. V žádném z dokumentů není jasně označen výrobce konkrétního kabelu,“ stojí ve znaleckém posudku, který objednal pražský magistrát a chtěl se z něj dozvědět, jak se vlastně stalo, že jsou zabezpečovací kabely poškozené a Blance tak propadl další termín.

Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka (ČSSD) využívá závěry posudku odbor městského investora při nahrazování poškozených kabelů. Trvá však na tom, že město celý posudek nezveřejní. „Musíme mít jako město obranné mechanismy, které nás povedou k tomu, abychom mohli v případě dokazování a soudu mít své informace, které využijeme ve prospěch Prahy,“ řekl náměstek.

Mluvčí IDS o situaci v Blance:

„Probíhají demontáže vadných kabelů. Byly už demontovány kabely, kde odpor poklesl pod 1 megaohm na kilometr. V tuto chvíli probíhají demontáže kabelů, kde odpor poklesl pod 5 megaohmů na kilometr. Současně byl vydán pokyn správce stavby k tomu, aby byly montovány nové kabely a tato montáž se rozběhla.“


Stavební dozor ví o každém metru kabelu – ale jen na papíře

Nad nepřehledným způsobem, jak se kabely do tunelového komplexu dostaly, se podivují auditoři a pražští radní, nikoli však společnost IDS, která stavbu pro město řídí. Její mluvčí Pavel Kočiš uvedl, že navzdory tomu, co uvádí posudek, je vše známé a popsané. „Ke kabelům je k dispozici dokumentace, ve které jsou výrobci samozřejmě uvedeni,“ uvedl Pavel Kočiš, podle kterého by měly být k dispozici informace „o každém jednotlivém metru kabelu“.

I stavební dozor však připouští, že skutečný stav kabelů nemusí odpovídat dokumentaci. „Nicméně to do značné míry není předmětem stavebního dozoru,“ poznamenal Pavel Kočiš. Hlavní dodavatel technologické části Blanky, totiž společnost ČKD Praha DIZ, přitom mlčí a odkazuje na to, že o problémech se bude jednat až po zprovoznění tunelu. „Investor (magistrát) nás požádal, abychom se momentálně nevyjadřovali k žádným informacím spojeným s tunelem Blanka,“ vzkázal mediální zástupce ČKD Praha DIZ Karel Samec.

Video 168 hodin: Ach, ty mokré kabely
video

168 hodin: Ach, ty mokré kabely

Odolnost proti vodě nebyla v projektu

Další zjištění znalců se potom již vracejí k projektu a tomu, co si město vlastně objednalo. Potvrdilo se totiž, že nebyla výslovně požadována odolnost kabelů proti vlhkosti a vodě. „Kabely některých výrobců nejsou určeny do prostředí (tunelu Blanka) ani jako nové,“ poukázal posudek. To potvrdil i zástupce stavebního dozoru: „Takový požadavek není v projektové dokumentaci. V projektové dokumentaci je prostředí AD5 pro převážně suchý tunel. Jsou tam uvedeny jiné parametry, a to zejména odolnost proti požáru. Taková je norma.“

Zatímco však pražská primátorka dříve sahala po peprných výrazech, nyní je vedení města vůči svým smluvním partnerům podstatně smířlivější. Vztahy mezi městem a jednotlivými firmami se podle Petra Dolínka zklidnily. „Máme smlouvy, těch se držíme, na základě těch platíme. Pakliže nám někdo přikáže, že máme něco zaplatit a je na to rozsudek nebo rozhodčí příkaz, tak se jím řídíme. Pakliže dostaneme od ÚOHS pokuty, činíme rozklady, protože si myslíme, že jsme nepochybili,“ shrnul náměstek.

Dešťové mraky výměnu kabelů nezaplatí

Podle slibu dodavatelů bude tunelový komplex Blanka v provozu nejpozději od poloviny září. Poté znovu přijde na řadu otázka, kdo opravu kabelů zaplatí. Zatím probíhá výměna kabelů na náklady ČKD Praha DIZ, je však otázka, zda ji nakonec nebude muset uhradit město. Klíčová tak opět na podzim bude otázka, kdo za to může. Již dříve však dodavatelé odkazovali především na přívalové deště z roku 2013 a stanovisko nemění. „Jednoho viníka nenajdete. Je otázka, jestli je tam viník v původním smyslu toho slova,“ uzavřel Pavel Kočiš.