Janské Lázně zradila voda, před propadnutím je zachrání 13 milionů

Záchrana kolonády Janských Lázní a jejího okolí vyjde na téměř třináct milionů korun. Povodeň v roce 2013 zničila starý podzemní tunel pod tamním náměstím, kterým teče Janský potok. Hrozilo, že se lázeňské domy i kolonáda propadnou.

Nad skrytým podzemním korytem stojí náměstí, kolonáda i radnice. Povodeň jím prošla a vymlela základové zdivo. „Klenby tunelu vlastně visely ve vzduchu a držely jen zemním tlakem,“ přiblížil stavbyvedoucí Jiří Popelka. Celý rok budou stavaři pracovat pod zemí po kotníky v ledové vodě. Vynosit bahno a kamení, zalepit díry a zpevnit zdi musejí ručně.

Podzemní koryto Janského potoka se vine po délce 270 metrů. Nejstarší část klenby pochází z 19. století. Oprava každého metru vyjde přibližně 60 tisíc korun, většina peněz na opravu půjde z dotace ministerstva pro místní rozvoj. Zbývající peníze dá na opravu radnice. Rekonstrukce spolkne přes deset procent rozpočtu obce.

Video Sanace podzemí Janských Lázní zabere měsíce
video

Sanace podzemí Janských Lázní zabere měsíce

„Jen na tuto jedinou akci dáváme 2 200 000, takže pro tento rok jsme paralyzováni s rozpočtem. Ale kdybychom to neudělali, hrozilo by, že se nám náměstí propadne,“ konstatuje smutný fakt starosta Jiří Hradecký (nestr.). V současnosti situaci navíc komplikuje fakt, že posledních 50 metrů patří Národnímu parku, který výběrové řízení na stavební firmu ještě nevypsal.