U Českého ráje se jde peticí proti stožárům vysokého napětí

Turnov - Část obyvatel Turnova se postavila proti sloupům vysokého napětí, kterými ČEZ nahrazuje starší vedení. Desítky lidí už podepsaly petici, ve které požadují, aby se rekonstrukce zastavila. Sloupy jsou totiž vyšší, než se plánovalo, a podle místních hyzdí krajinu nedaleko Českého ráje.
Video Příliš vysoké stožáry napětí vyvolaly nespokojenost u Českého ráje
video

Příliš vysoké stožáry napětí vyvolaly nespokojenost u Českého ráje

Příliš vysoké stožáry napětí vyvolaly nespokojenost u Českého ráje

UvR, 11.5.

Posílení sítě vysokého napětí u Hlinska se přiblížilo

Místní obyvatelé mluví o nepříjemném překvapení. Na dohled pískovcových skal v Českém ráji vyrostly v minulých týdnech sloupy vysokého napětí. Ty podle kritiků negativně ovlivní pohled na známá místa v Českém ráji, třeba z vyhlídek Hlavatice nebo Kozákov.

Český ráj - pohled z rozhledny Kozákov
Zdroj: ČT24
Autor: Adéla Pobořilová

„Jsme samozřejmě nuceni řídit se platnými technickými normami. Postupujeme podle zákona a stožáry jsou vyšší jen v některých případech, a to maximálně o pět až deset metrů,“ řekla mluvčí ČEZ Šárka Beránková. ČEZ má ovšem pro stavbu pět let staré platné povolení a také vyjádření chráněné krajinné oblasti. Technologie se mění a vedení se technicky konstruují jinak než před padesáti lety.

Příliš vysoké, příliš emocí

Oproti staršímu vedení narostla výška. Místní občan Stanislav Šolc se ale s rozdílem nechtěl smířit. „Sloupy byly zhruba poloviční. Dneska jsou kolem dvaceti čtyř až dvaceti osmi metrů oproti stávajícím,“ uvedl Šolc. Rozhodl se tak zorganizovat petici, aby vzal ČEZ na vědomí nespokojenost lidí. Přes padesát lidí se už podepsalo pod požadavek, aby se rekonstrukce zastavila. Při sběru obešli nejen Turnov, ale i další obyvatele, kterých se to týká, třeba v Pelešanech nebo Kamenci.

Když stožáry nevadí, tak není kapacita

V jiných obcích mají zcela jiný problém. Stožáry vysokého napětí už lemují cesty na Svitavsku a Chrudimsku, ale jejich kapacita nestačí, a tak se nemohou některé obce k síti připojit. Nedostatek elektrické energie blokuje další rozvoj tohoto regionu. „Moc nás překvapilo, že se v dnešní době stane to, že se nemůže postavit malá dílna nebo malý provoz, protože není elektřina,“ řekl místostarosta Hlinska Zdeněk Eis (ČSSD).

Společnost ČEZ musí regulovat a omezovat připojování nových odběratelů. Na posílení soustavy mezi Hlinskem a Poličkou pracuje už od roku 2007. Brzdí je ale třeba v Borové, kde sepisovali proti plánované trase vedení petici. Do jednání mezi majiteli pozemků a firmou ČEZ se vložil hejtman a starostové dotčených obcí. Nový návrh finančního vypořádání teď výstavbu sítě posouvá dál. „Projednávání samozřejmě budou individuální, v některých případech se cena může vyšplhat až na 1,5násobek ceny určené znaleckým posudkem,“ uvedla mluvčí ČEZ Beránková. Nová distribuční síť včetně rozvodny bude stát 740 milionů korun. Se začátkem výstavby se počítá v roce 2017.