Juránek končí ve vedení jihomoravské KDU-ČSL, novým předsedou je Celý

Brno – Senátor a bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek neuspěl ve volbách krajského předsedy KDU-ČSL. Do čela kraje tak příští rok patrně již nebude kandidovat. Novým jihomoravským lidoveckým lídrem se stal Roman Celý, který je nyní stejně jako Juránek náměstkem hejtmana. 

Zatímco v krajských volbách v roce 2012 získal Stanislav Juránek absolutně nejvyšší počet preferenčních hlasů, ve volbách krajského předsedy KDU-ČSL již nestačil na Romana Celého. Ten získal na krajském sněmu 80 hlasů, zatímco Juránka podpořilo 56 delegátů. Sám však řekl, že výsledek očekával. „Předsedou jsem dlouho a bude to pro nás velká změna se vším všudy,“ uvedl devětapadesátiletý Stanislav Juránek, který zdůraznil, že bude nového krajského předsedu podporovat. Po neúspěchu ve volbě předsedy odmítl Juránek usilovat o místopředsednickou funkci. Po boku Romana Celého tak usednou krajští radní Antonín Tesařík a Jiří Němec a krajská zastupitelka Jaromíra Vítková.

Čtyřicetiletý Roman Celý je od roku 2012 náměstkem jihomoravského hejtmana, dříve působil jako místostarosta ve Vyškově. Po zvolení odmítl, že by další jeho ambicí byl nejvyšší post v kraji. „O lídrovi do krajských voleb rozhodne na podzim nominační konference. Osobně jsem vždy podporoval a podporuji Stanislava Juránka. Předpokládám, že na kandidátce budu, ale jestli jako lídr, či nikoliv, to nechám na delegátech,“ řekl Roman Celý.

Stanislav Juránek již jihomoravským hejtmanem byl, v čele kraje působil mezi lety 2000 a 2008. V krajské radě působí po celou dobu její existence, od roku 2008 je náměstkem svého nástupce Michala Haška (ČSSD). Od roku 2010 je také senátorem za Brno-město.

Nový krajský předseda KDU-ČSL ale chce stranu před volbami zviditelnit a více informovat o jejích krocích. „Zůstáváme ve stínu koaličního partnera. Naší snahou ve volbách za rok a půl přitom bude získat zpátky pozici hejtmana,“ uvedl Celý. Přestože deklaroval, že by chtěl, aby na hejtmana příští rok znovu kandidoval Stanislav Juránek, chce ve vedení strany mít „mladé lidi, kteří jsou inovativní a mají neotřelou strategii“. „Zkonsolidujeme tým, který bude připravovat nejen volby, ale bude umět reagovat i na různé podněty a bude je umět sdělovat,“ plánuje Roman Celý.

Jihomoravský kraj je pro lidovce obzvláště významný, dosahují zde nejlepších výsledků. V roce 2004 strana krajské volby vyhrála, o čtyři roky dříve v historicky prvních krajských volbách v kraji nazvaném tehdy ještě Brněnský triumfovala rovněž jako součást Čtyřkoalice.