Karlovaráci odchází z vedení města, do koalice míří ČSSD a lidovci

Karlovy Vary budou mít novou koalici. Na spolupráci se dohodla Karlovarská občanská alternativa (KOA), ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Z vedení města tak odejdou Karlovaráci, naopak nově budou v koalici sociální demokraté a lidovci. Nová koalice bude mít 21 z 35 zastupitelů, ustavena by měla být do jednání zastupitelstva 12. května.

„Našli jsme společnou vůli dohodnout se na většinovém koaličním uspořádání v zastupitelstvu města. Výsledkem společné dohody bude koaliční smlouva a společné programové prohlášení,“ oznámil primátor města Petr Kulhánek (KOA). Změna ve složení koalice s sebou přinese i rozšíření rady z devíti na jedenáct členů. V ní bude mít KOA čtyři zástupce, po třech bude mít ANO a ČSSD a jeden radní bude za KDU-ČSL.

V 35členném zastupitelstvu má KOA devět lidí, ANO šest, ČSSD pět. Lidovci kandidovali na společné kandidátce s hnutím O co jim jde?!, Piráty a Zelenými. Tato kandidátka získala tři mandáty, jeden z nich byl pro Jana Klímu z KDU-ČSL. Nová koalice tak bude mít 21 hlasů. Do opozice odejdou Karlovaráci, kteří mají pět zastupitelů. Mimo koalice je také ODS se dvěma zastupiteli, KSČM se třemi a ALTERNATIVA se dvěma zastupiteli.

Konečné výsledky komunálních voleb – KARLOVY VARY
Zdroj: ČT24

V Karlových Varech dosud vládla koalice KOA, ANO a Karlovaráků. Smlouvu ale před dvěma týdny Karlovaráci a ANO vypověděli. Důvodem bylo setrvání radní Ivety Hejnové ve funkci. Ta byla z ANO vyloučena kvůli údajnému porušení stanov a morálního kodexu hnutí. KOA ji ale chtěla v radě nechat jako nezařazenou, což se koaličním partnerům nelíbilo.

Rozdělení mandátů v zastupitelstvu – KARLOVY VARY
Zdroj: ČT24


Lídr Karlovaráků: Nevím, jestli v tomto regionu chci vůbec ještě zůstat

Lídra Karlovaráků Josefa Märze proto složení nové koalice překvapilo. „My jsme byli ti, kdo ctil dohody a ctil, že ANO chce někoho v radě vyměnit a že ANO nechce fungovat s KOA. A najednou je vše jinak. Pravděpodobně jsme tolik nesnesitelní nebo tak silní soupeři, že se nás raději zbavili,“ poznamenal. Do rozhodnutí stran podle něj možná zasáhly i centrální sekretariáty. „Chtěli jsme něco dělat a brali jsme město jako něco, co není politika, ale evidentně to politika je. Pro mě osobně je to obrovské zklamání a nevím, jestli v tomto regionu ještě vůbec chci zůstat,“ dodal März, který je také generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice, a. s.

Podle Kulhánka ale jednání na půdě stávající koalice nevedla k řešení a byla vždy Karlovaráky odmítnuta. „Navíc se zvyšovaly požadavky ohledně jednoty hlasování. Takže jsme se nakonec vydali tímhle směrem,“ řekl ke složení nové koalice.