Zlín má nové výzkumné centrum. Stálo 700 milionů

Zlín – Více než 700 milionů korun stálo nové Centrum polymerních systémů ve Zlíně. Dnes jej otevřeli zástupci zlínské Univerzity Tomáše Bati. Zaměstnání v něm nalezne minimálně 120 tuzemských i zahraničních vědců.

„Vybudovali jsme fakulty, technologické parky, ale toto je poprvé, co jsme zbudovali specializované výzkumné centrum. Pro univerzitu to znamená novou etapu v jejím vývoji,“ vysvětlil rektor univerzity Petr Sáha. Na dnešní zahájení provozu přišli například i vdova po Tomáši Baťovi mladším Sonja Baťová a cestovatel Miroslav Zikmund, kteří jsou držitelé čestných doktorátů univerzity.

Podle ředitele centra Vladimíra Pavlínka se zařízení profiluje v úzké spolupráci s průmyslem, který má ve zlínském regionu velkou tradici - gumárenským a plastikářským. „Chceme nabízet své služby od řešení zpracovatelských problémů po analýzy materiálů, navrhování nových receptur a podobně,“ řekl Pavlínek.

Zlínským vědcům se daří například v oblasti medicínských aplikací polymerů, zjednodušeně řečeno plastů. „Jde o různé hydrogely pro rychlejší a bezpečnější hojení ran. Máme ale i skupinu, která se věnuje vývoji senzorů, které dokážou pomocí nanočástic rozeznat přítomnost jedovatých par,“ dodal ředitel centra.

Univerzita získala na projekt stojící u třídy Tomáše Bati v centru Zlína dotace 713 milionů korun, z toho 85 procent byly evropské dotace, zbytek uhradil stát. Stavba stála 340 milionů korun.


Stavba centra byla dokončena už vloni na podzim, pak následoval zkušební provoz, vybavování interiérů a stěhování přístrojů. „Jsou zde desítky přístrojů, bude tu osm výzkumných směrů a stejný počet výzkumných týmů, které k práci potřebují vlastní výzkumné odvětví,“ podotkl rektor Sáha. Vědci se v centru budou zabývat například plasty reagujícími na magnetické, světelné či elektrické pole.

Univerzita loni otevřela i nové laboratorní centrum technologické fakulty. Objekt v areálu bývalých baťovských závodů v těsném sousedství sídla fakulty přišel na 532 milionů korun, 443 milionů korun tvořila evropská dotace.