S ustupující ebolou končí opatření na českých letištích

Kontroly na českých letištích kvůli hrozbě eboly od prvního května končí. Hlavní hygienik Vladimír Valenta zrušil opatření, která platila pro cestující z mezinárodních letů od loňského října. Přispělo k tomu zklidnění situace v zemích zasažených nebezpečnou infekcí. Žádná podezření na zavlečení viru do Česka se nepotvrdila.
Video Hygienik Valenta zrušil opatření na letištích kvůli ebole
video

Hygienik Valenta zrušil opatření na letištích kvůli ebole

Kontroly na letištích zachytily 229 cestujících, u kterých bylo nutné vyvrátit možné riziko nákazy s ohledem na místo jejich pobytu. Čtrnácti z nich byl nařízen zdravotní dohled. Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty to svědčí o tom, že „opatření bylo oprávněné“. Nařízení proti ebole platilo od 21. října loňského roku na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně. Pasažéři z mezinárodních letů museli vyplňovat už na palubě letadla příletové karty. Na pražském letišti procházeli zdravotnickou kontrolou s měřením teploty ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii a Sierra Leone, tedy afrických zemích nejvíce zasažených epidemií. Na ostatních letištích se sbíraly karty, lidi v riziku pak měl navštívit lékař.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno uvedla, že epidemie eboly v západní Africe představuje sice i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje. V prvním dubnovém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok.