I řidiči tramvají soutěží. Ostravský tým bodoval ve Vídni

Ostrava - Ostravští řidiči tramvají patří k nejlepším v Evropě. Tým Dopravního podniku Ostrava to potvrdil o víkendu ve Vídni na mezinárodní soutěži v jízdě zručnosti. Lepší než ostravská dvojice byli jen Holanďané z Rotterdamu a reprezentanti domácího dopravce. Uspěli v konkurenci 23 týmů z evropských dopravních podniků.

Vídeňský dopravní podnik uspořádal mezinárodní soutěž řidičů v den otevřených dveří. Týmy soutěžily v šesti disciplínách. Utkání v tramvajové vozovně i na velkoplošných obrazovkách sledovalo asi 15 tisíc návštěvníků.

Reprezentanti trénovali čtyři hodiny na odstavné koleji

Řidiči soutěžili v rychlosti, v přesnosti zastavení při jízdě vpřed a vzad, ve správném odhadu průjezdového místa, v jízdě na drezíně a ve speciálních tramvajových kuželkách. Kromě prověření profesionálních dovedností se také bavili. Ostravu reprezentovala Renáta Burdíková a Roman Děcký. Oba patří k nejlepším i v soutěžích zručnosti pořádaných domácím dopravním podnikem. „Připravovali jsme se asi čtyři hodiny na odstavné koleji, kde jsme si nacvičovali jednotlivé disciplíny,“ uvedl Děcký, který řídí tramvaje i autobusy.

Video Řidiči tramvají z Ostravy uspěli na mezinárodní soutěži zručnosti
video

Řidiči tramvají z Ostravy uspěli na mezinárodní soutěži zručnosti

Řidiči tramvají z Ostravy uspěli na mezinárodní soutěži zručnosti

Jeho kolegyně Renáta Burdíková byla nejrychlejší v jízdě na drezíně na čas, zdařila se jí i jízda na přesnost. Porazili dvacet převážně mužských týmů, například z Barcelony, Paříže nebo Kanárských ostrovů. Ředitel Dopravního podniku to ocenil. „Třetí místo je obrovský úspěch našich tramvajáků, kteří všem dokázali, že se i ve velké mezinárodní konkurenci dokáží koncentrovat k vynikajícímu výkonu a výborně nás reprezentovat,“ řekl Roman Kadlučka.

Zdatná řidička jezdí 19 let bez vážné nehody

Burdíková řídí tramvaj 19 let, zatím neměla žádnou vážnou bouračku. „Asi třikrát jsem měla menší nehodu s autem odbočujícím vlevo, ale nikdy to nebyla moje vina,“ zdůraznila. Roman Děcký, který byl původně vedoucím skladu léčiv, jezdí 11 let. „Řidiči osobních aut moc neřeší, jestli jede tramvaj. Musíme s tím počítat,“ řekl. Oba jsou se svou prací spokojeni. „Člověk musí mít práci rád a dělat ji s respektem,“ uvedla Burdíková.

Dopravní podnik Ostrava má asi tisíc řidičů tramvají, autobusů a trolejbusů a kolem čtyř set brigádníků. Podle mluvčího dopravce Miroslava Albrechta jich stále mají nedostatek. Jen řidičů tramvají jim nyní chybí devět.

Ostravskou řidičku zlákal optický kabel.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24