Návod na přežití malých kin? Digitalizace

Praha – Až do osmého května se mohou menší venkovská kina hlásit u Státního fondu kinematografie o dotace na svou digitalizaci. Fond už za tímto účelem vyplatil přes 108 milionů korun. „Tento rok je v krátkodobé koncepci na podporu digitalizace šest milionů,“ uvedl předseda Rady Státního fondu kinematografie Petr Vítek.
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Tor Wennström
Video Kina na malých městech jsou často jejich kulturním centrem
video

Kina na malých městech jsou často jejich kulturním centrem

„V podstatě už neexistují filmy, které by se daly promítat na starých promítačkách,“ popisuje situaci venkovských kin Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou), starosta Polné u Jihlavy, kde jedno takové kino s doslova archivními promítačkami také mají. Jeho sál, který při premiérách zaplnilo přes 240 lidí, dnes zeje prázdnotou.

A protože je v pětitisícové Polné kino kulturním centrem, rozhodlo se město pro digitalizaci. „Všechny stroje, které jsou už historické, se zruší,“ plánuje starosta. Místní radnice využila i pobídky Státního fondu kinematografie, který se bude na zhruba 2,5milionové digitalizaci podílet 500 tisíci.

A že se digitalizace malého kina vyplatí, už vědí například i ve Velkém Měziříčí, kde biograf před modernizací prodělal přes 100 tisíc korun ročně, protože místní raději jezdili do multiplexů v Jihlavě a Brně. „Před digitalizací jsme měli návštěvnost tak deset patnáct diváků, nicméně po digitalizaci se návštěvnost výrazně zvýšila,“ říká starosta města Radovan Necid (To pravé Meziříčí).

V současné době je v Česku zdigitalizováno 240 kin, což představuje zhruba polovinu všech biografů v zemi. Z toho je 30 multiplexů, deset letních kin a dvě stě klasických biografů.