S hadicí v ruce a s chlorem v cisterně - tak se bojuje s močí

Praha musela rozšířit počet veřejných míst, která se čistí dezinfekčními prostředky. V centru metropole totiž přibývá lokalit, kde lidé zejména v noci močí, místo aby šli na veřejné záchodky. Ročně přijde magistrát speciální úklid na tři miliony korun.

Čisticí auto Pražských služeb vyráží na úklidovou trasu každé ráno. Vodu si veze v cisterně, chodníky kropí přímo z trysek pod kabinou řidiče. Obtížně přístupná místa pak musí proudem vody čistit jejich pracovník s pomocí hadice a trysky. Od letošního roku má řidič tohoto auta na seznamu několik míst navíc. Všechny zastávky jsou v centru na Starém Městě, v místech, kam často chodí turisti.

V metropoli totiž přibývá míst, kde se lidé nestydí močit veřejně – kromě nádraží, schodů, průchodů a podloubí se někteří lidé nerozpakují si ulevit třeba i na kostelní zeď. Aby čištění bylo účinnější, používá se dezinfekce. Umytá prostranství pak místo štiplavého zápachu dokonce voní. Jan Verthaim, čisticí pracovník Pražských služeb vysvětlil, že v cisterně vozí 2000 litrů vody a přidává 2 litry chemikálie, což je chlor s příměsí parfému.

Čisticí četa musí projet za den zhruba 30kilometrovou trasu a vyčistí asi 20 míst. Úklid jedné lokality trvá zhruba 15 minut. Projekt odstartoval loni a v první fázi se v Praze uklízelo 13 míst. Podle Barbory Liškové, mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy se ale od letošního roku na tento seznam dostalo 6 dalších míst, která se uklízejí denně, a na dalších 20 dojde jednou týdně.

Příklady míst, která se uklízejí denně

  • Týnská ulička
  • Staroměstské náměstí – u chrámu sv. Mikuláše
  • Jungmannovo náměstí
  • Ovocný trh
Zdroj: TSK

Za močení na veřejném místě hrozí pokuta - v extrémním případě až 20 000 korun 

Lidem, kteří močí na veřejném místě, hrozí od městské policie pokuta. Jen v loňském roce pražští strážníci evidovali zhruba 23 000 těchto přestupků. Za znečišťování veřejného prostranství rozdali blokové pokuty ve výši 2 800 000 Kč.

Pokud strážník městské policie uvidí někoho, kdo znečišťuje veřejné prostranství - a tím je i močení - může mu udělit pokut až do výše 1000 Kč. Pokud by ji ale člověk nezaplatil a věc se dostala do správního řízení před přestupkovou komisi, může dostat pokutu až 20 000 Kč. „Strážník může věc vyřešit i domluvou, kdyby se třeba jednalo o situaci, že by to člověk neudělal naschvál, byla by tam nějaká nouze,“ vysvětlil mluvčí pražské městské policie Rudolf Rubeš. 

Znečišťováním veřejného prostranství, za které člověk může dostat pokutu, je taky odhazování nedopalků nebo zbytků potravin.


Mluvčí pražských strážníků dodal, že při posuzování přestupku se jako méně závažné hodnotí například znečištění trávníku ve srovnání s močením na památky či pamětihodnosti. 

Močením a někdy i zvracením lidé znečišťují centrum města nejčastěji večer nebo v noci, když jsou veřejné záchodky zavřené. V nizozemském Amsterdamu to vyřešili mobilními toaletami. V německém Hamburku zase nedávno začali natírat stěny domů speciální látkou, která jakoukoli tekutinu odrazí. A muž si tak pomočí boty nebo kalhoty. O nápad je velký zájem i v jiných městech v Německu.

Video Praha bojuje proti pomočeným ulicím
video

Praha bojuje proti pomočeným ulicím