Zvony ukradené Němci se po 73 letech vrátily do Bohumína

Bohumín - Do bohumínského kostele Narození Panny Marie se po třiasedmdesáti letech vrátily dva 400 let staré zvony, které za 2. světové války zabavili Němci. Lidem z občanského sdružení Přátelé bohumínské historie se je podařilo vypátrat a vyjednat vrácení. Prozatím budou umístěny v boční kapli kostela. Jejich zvuk lidé zatím neuslyší, protože ve věži už visí nové z roku 2006.

Německo zvony vrátilo do České republice loni v prosinci. Nejprve zamířily do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly renovací. Po dokončení rekonstrukce Národního domu, což má být letos v září, budou vystavené v přízemí této památkově chráněné budovy z 20. let minulého století. „Budou zavěšeny na ocelové konstrukci ve volně přístupné místnosti informačního centra,“ uvedl stavební mistr Robin Humelič.

Zvony odlil roku 1620 opavský mistr Hans Knauff. Větší z nich váží 1,2 tuny, menší 650 kilogramů. Nacisté je zabavili v roce 1942 a převezli do skladu v Hamburku. Před roztavením a použitím pro válečné účely je zachránila jejich hodnota. Zvony dělili do čtyř skupin podle vzácnosti. Protože patřily do druhé nejcennější kategorie, nebyly zničeny, ale nahradily méně hodnotné zvony v německých kostelích v Remscheidu a Wuppertalu.

Česká strana usilovala o jejich navrácení od roku 2002. Němci to zpočátku rezolutně odmítali, situace se změnila až po jednání v roce 2012. „Dnes se naše dlouholetá snaha o vrácení zvonů završila,“ konstatoval Zbyněk Krůl ze sdružení Přátel bohumínské historie. V Národním domě by měly zvony zůstat asi pět let, pak by se měly vrátit na původní místo do kostela Narození Panny Marie. „Měly by pak opět sloužit svému účelu. Protože s těmi novými neladí, budou se střídat. Jedny budou zvonit třeba ve svátky, druhé ve všední dny,“ řekl farář Kalikst Jan Mryka.

Video Do Bohumína se vrátily zvony, které zabavili Němci
video

Do Bohumína se vrátily zvony, které zabavili Němci