Sobotka: Výcvik ve Vyškově absolvuje 2000 lidí ročně

Vyškov - Ve středisku ve Vyškově se budou ročně cvičit asi dva tisíce rekrutů a budoucích členů aktivních záloh. Během návštěvy to oznámil premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti se zvyšováním stavů armády. Vojenskou akademii ve Vyškově označil za bránu do Armády ČR.
Video Sobotka navštívil Vojenskou akademii ve Vyškově
video

Sobotka navštívil Vojenskou akademii ve Vyškově

Sobotka jednal se zástupci akademie mimo jiné o tom, jak je připravená na výcvik nových vojáků. „Jsou tady kapacity, které odpovídají těm plánům, které má vláda z hlediska posílení naší obrany,“ řekl novinářům po dnešní prohlídce. 

Předseda vlády zároveň promluvil i o navyšování peněz pro armádu. „Naším cílem je, abychom do roku 2020 zvýšili podíl výdajů na obranu ze stávajícího zhruba jednoho procenta až na 1,4 procenta. V letošním roce to prakticky znamená, že se nám podařilo meziročně zvýšit výdaje na obranu zhruba o 1,5 miliardy korun,“ konstatoval Sobotka. Armáda by podle něj měla doplnit řady asi o 4 tisíce mužů a žen, kteří posílí profesionální armádu. 

Ministr financí Andrej Babiš při současné návštěvě amerického Pentagonu podle televize Nova slíbil, že armáda v dalších pěti letech dostane navíc 20 miliard korun.

Armáda podle Sobotky zjevně potřebuje navýšit stavy, a to i kvůli tomu, aby mohla případně dostát svým závazkům vůči spojencům v NATO. Dosud naráží na personální limity, už když má například pokrýt souběžně zahraniční mise a ostrahu muničního areálu ve Vrběticích. „Cílem je zajistit funkční armádu, která bude schopna bránit zemi, poskytnout pomoc občanům v situacích, kdy to budou potřebovat, a současně bude schopna pomoci našim spojencům v rámci Severoatlantické aliance,“ řekl Sobotka.

  • Stát průběžně investuje do oprav vyškovského areálu, stejně tak do technologického vybavení. Momentálně stavbaři za 136 milionů korun zateplují některé budovy rozlehlého areálu. Další investice budou následovat. 

Areál Velitelství výcviku - Vojenské akademie leží v Dědicích na severozápadě města. Běžně slouží k základní přípravě vojáků i ke speciálnímu výcviku vojenských jednotek a útvarů. Armáda tam soustřeďuje také přípravu na zahraniční mise. V areálu jsou třeba rozličné trenažéry a simulátory, které si nyní Sobotka prohlédl.   

V budoucnu by ve Vyškově mohlo sídlit také některé další integrované výcvikové středisko, uvedl senátor Ivo Bárek (ČSSD). Spolu s vojáky by středisko mohli využívat příslušníci různých složek integrovaného záchranného systému. Podle Bárka to bude předmětem dalších jednání, zejména mezi ministry vnitra a obrany.  

  • Vojenský výcvikový prostor Dědice vznikl v polovině 30. let minulého století. Původně byl v tamějších kasárnách dislokován pluk útočné vozby, od roku 1937 bylo ve Vyškově také učiliště. Významným centrem vojenské přípravy a vzdělávání zůstal Vyškov dodnes.