Jihočeské úřady práce dotují problematické skupiny

České Budějovice - Jihočeské úřady práce letos dají půl miliardy korun na podporu absolventů, lidí starších padesáti let a dlouhodobě nezaměstnaných. Firmy mají o dotace na takové zaměstnance obrovský zájem. Na jedno místo mohou dostat až 24 tisíc.
Video Jihočeské úřady práce dotují problematické skupiny
video

Jihočeské úřady práce dotují problematické skupiny

Speciální projekt má motivovat zaměstnavatele, aby pracovní poměr nabídl někomu z nejproblematičtějších skupin. „Dáme jim peníze na půl roku nebo rok,“ konstatoval Vladimír Brablec z Úřadu práce Jihočeského kraje.  

V tomto kraji je téměř 30 tisíc nezaměstnaných. Díky dotacím úřadu práce jich ale z evidence ubylo přes 700. Je mezi nimi i Jaroslava Haanová, která práci marně hledala dva roky. „Hledala jsem na internetu, po známých, na ÚP. Je to špatné,“ uvedla Haanová. Jejím kolegou ve společnosti prodávající klimatizace a tepelná čerpadla je i 21letý Hynek Kubec. 

Uchazeči o zaměstnání v Jihočeském kraji
Zdroj: ČT24

Firmy dotace vítají. V případě pana Hynka a paní Jaroslavy dostává velešínský podnikatel na jejich plat příspěvek 18 tisíc. Mohl si proto dovolit zaměstnat ještě další dva lidi. „Počítáme s tím, že až skončí dotační program, ponecháme si je jako zaměstnance,“ podotkl majitel firmy Milan Kostečka. 

Jen v českokrumlovském okrese, který má v kraji nejvyšší nezaměstnanost (9 procent), využilo této nabídky letos už dalších 58 zaměstnavatelů.