Kasl: Krnáčová nechtěla Prahu poškodit, bylo to diletantství

Bývalý primátor hlavního města Prahy Jan Kasl nehodnotí jednání současné primátorky Adriany Krnáčové ve věci tajného domlouvání s protistranou jako úmysl vědomě poškodit město. Jde spíše o projev diletanství a nezkušenosti, řekl v Interview ČT24. O její chybě nemůže být sporu a první, co měla podle primátora z let 1998 až 2002 udělat, byla omluva.

„Soudě podle sebe bych v tom nehledal úmysl poškodit město, ale spíše projev diletantství nebo určité naivity, neznalosti, nezkušenosti, neschopnosti, jak chcete,“ prohlásil bývalý pražský primátor Jan Kasl pro Českou televizi. Podle jeho představy se měla současná hlava pražské radnice především omluvit. „Ke schopnosti něco řídit přísluší i schopnost uznat svou chybu a ona ji nesporně udělala,“ dodal. Sám věří, že v jejím jednání nebyl zlý úmysl.

Kasl by považoval na jejím místě za riziko, kdyby sama navrhla hlasování o své pozici. Stávající koalici vnímá jako velmi křehkou a přece jen je lepší, když současné problémy, kterých má hlavní město celou řadu, nějaká koalice řeší, než aby v řízení města zavládl chaos.

Koalice je opravdu pevná, říká předseda zastupitelů ČSSD

Přestože koalice má v zastupitelstvu oficiálně převahu pouze jednoho hlasu, Kasl má za to, že může přežít celé volební období. Předseda zastupitelského klubu koaliční ČSSD Karel Březina podpořil tvrzení Adriany Krnáčové o stabilitě pražské rady. „Ta koalice je opravdu pevná. Musím opravdu zklamat každého, kdo si myslí, že tomu tak není,“ prohlásil. Krnáčové jednání v záležitosti právního zastoupení kvůli Škodově paláci považuje za chybu, ta ale podle něj byla projednáním v radě a ukončením dotyčné smlouvy.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Březina připomněl minulé volební období, kde vznikla tři možná uspořádání pokaždé s jasnou většinou, která se ale postupem času rozpadla. Nezáleží tedy podle něj na převaze o jeden hlas, ale na jednotnosti koalice. „Pevnost koalice se projevuje vždy na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy. Tam se vždycky projevila,“ tvrdí i přesto, že přiznává, že v každé koalici je pnutí a koaliční strany musí dělat vždy kompromisy.

Aféra se točí kolem nájemného ve Škodově paláci

Opozičním zastupitelům TOP 09 a ODS se v úterý nepodařilo Krnáčovou (ANO) odvolat právě kvůli sporu o nájemné ve Škodově paláci, kde primátorka s protistranou tajně domlouvala právní zastoupení Prahy. Hlasování o jejím odvolání se opozičním stranám nakonec ani nepodařilo prosadit do programu zastupitelstva.

Město platí za pronájem Škodova paláce ročně 200 milionů korun. Nájemné považuje za předražené a u soudu se zatím neúspěšně domáhá jeho snížení. Smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a následně se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu.